Kvitnúci živý plot: 7 obľúbených živých plotov, ktoré z vašej záhrady urobia skutočnú oázu kvetov

Nemusí to byť vždy strihaný, zelený živý plot. Mnohí tiež nemajú radi kov a drevo ako záhradné ploty. V takýchto prípadoch je kvitnúci živý plot vyrobený z kríkov prirodzenou a udržateľnou alternatívou. Môžete si vybrať z mnohých kvitnúcich rastlín, ktoré premenia záhradu na skutočný pútavý pohľad a zároveň ochránia vaše súkromie pred zvedavými pohľadmi. Dnes pre vás teda máme pripravených pár dobrých tipov, na čo by ste mali pri zakladaní a starostlivosti o svoje kvitnúce živé ploty myslieť. Ďalej je uvedených 7 našich najobľúbenejších, pokiaľ ide o kvitnúce rastliny pre živý plot.

Rozhodnite sa pre viac kvetov v záhrade s kvitnúcim živým plotom!

kvitnúci živý plot

Vytvorte si vo svojej záhrade rozkvitnutý živý plot

Kvitnúce živé ploty sú nielen krásne, ale vo väčšine prípadov vo vzduchu vyžarujú nebeskú arómu. Toto očarí nielen majiteľov záhrad a okoloidúcich, ale tiež priťahuje včely, čmeliaky a motýle. Ak teda chcete vytvoriť prírodnú záhradu, ktorá podporuje biodiverzitu, rozhodne potrebujete viac kvitnúcich rastlín.

Rozhodnutie pre kvitnúci živý plot je jednoducho optimálne. Okrem hmyzu tu nachádza perfektné útočisko a jedlo aj mnoho užitočných organizmov, ako napríklad hlodavce a vtáky.

Myslite a konajte udržateľne a zodpovedne!

Vytvorte kvitnúci živý plot vhodný pre včely

Vopred si premyslite, aké farby kvetov chcete na živý plot. Čo pôdne a svetelné podmienky vo vašej záhrade? Chcete mať kvety iba určitý mesiac alebo od skorej jari do neskorého leta? Prikladáte tiež veľkú dôležitosť vôni kvitnúcich rastlín živého plotu? Odpovede na všetky tieto otázky vám pomôžu vybrať správne kvitnúce kríky. Samozrejme sa môžete tiež rozhodnúť kombinovať vždyzelené rastliny s kvitnúcimi rastlinami. Týmto spôsobom je časť vašej obrazovky ochrany osobných údajov zachovaná aj v zime. V závislosti od geografickej oblasti by ste mali tiež venovať pozornosť tomu, ako sú rastliny živého plotu odolné voči zime, aby ste si v budúcej sezóne mohli opäť vychutnať svoj kvitnúci živý plot, a to aj pri nízkych teplotách..

Hortenzie sú vhodné pre nízko kvitnúcu clonu súkromia v záhrade

kvitnúce živé hortenzie

Na rozdiel od vždyzelených živých plotov by ste tiež mali mať na pamäti, že kvitnúce kríky spravidla vyžadujú oveľa viac priestoru. Pri vytváraní svojho kvitnúceho živého plota by ste mali nechať medzi každým kríkom väčší priestor. To isté platí pre vzdialenosť k plotu alebo iným rastlinám. Pás živého plotu by mal byť široký najmenej dva metre.

Ďalšou výhodou kvitnúceho živého plota je, že sa oňho dá pomerne ľahko starať. Najmä pokiaľ ide o prerezávanie, všimnete si ho už v druhom roku po nasadení. Jarné kvetináče zvyčajne striháte iba každé dva alebo tri roky po odkvitnutí. Kríky, ktoré kvitnú v lete, je možné zastrihnúť raz za rok, najlepšie na jeseň, keď je potrebný dôkladnejší rez. Na rozdiel od vždyzelených živých plotov, kvitnúce živé ploty nie sú strihané striktne do tvaru a vo väčšine prípadov nie pomocou bežných nožníc na živý plot. Uschnuté kvety tiež pravidelne trhajte, aby sa mohli vyvinúť nové a čerstvé.

A tu je našich 7 obľúbených pre krásny, kvitnúci živý plot v záhrade:

Svadobné kopije (Spiraea x arguta)

Starostlivosť o svadobný nosník kvitnúci živý plot

Svadobný nosník nás očarí každú jar v apríli a máji svojimi bohatými, bielymi kvetmi. Ich intenzívna aróma je ďalším príjemným darčekom, ktorý prospeje každému a navodí sviežu atmosféru. Tento živý plot miluje slnečné stanovište s dobre priepustnou a na živiny bohatou pôdou.

Forsythia (Forsythia)

kvitnúci živý plot živá rastlina forzytia

Keď forsythias ukáže svoje slnečné žlté kvety, už vieme, že jar je už tu. Tieto nádherne kvitnúce kríky sa veľmi ľahko starajú a sú robustné. Navyše na podlahy majú takmer žiadne nároky, hlavné je, aby mali dostatok slnečného svetla.

Kríž obyčajný (Philadelphus coronarius)

Zvyčajný rúrkový ker vytvára kvitnúci živý plot

Od mája do júna sa nechávame rozmaznávať uhrančivou vôňou rúrkového puzdra. Nie nadarmo sa mu hovorí aj vonný jazmín. Darí sa mu na slnečných aj čiastočne zatienených miestach a niekedy môže dosiahnuť aj výšku viac ako 2 metre.

Kolkwitzia (Kolkwitzia amabilis)

živý plot kolkwitzia živý plot

V máji a júni sa objavujú aj jemné ružovo-biele kvety Kolkwitzia. Majú stručný tvar zvončeka a vonia nebesky sladko. Slnečné a čiastočne zatienené miesta sú ideálne pre kvitnúci živý plot s Kolkwitzia, rovnako ako humózne a dobre odvodnené pôdy..

Ibištek záhradný (Hibiscus syriacus)

záhradný ibištek starostlivosť o kvitnúci živý plot

Lievikovité, filigránové kvety ibišteka záhradného dodávajú v záhrade trochu južanskej exotiky. Tieto nás tešia každý rok od júna a niekedy dokonca až do neskorého leta. Optimálnymi podmienkami pre rastlinu sú slnečné miesta, ktoré sú chránené pred vetrom. Teší ju aj z dobre priepustných pôd bohatých na živiny a humusu.

Zemiaková ruža (Rosa rugosa)

divoké ruže kvitnúce živé ploty

Divoké ruže, podobne ako zemiaková ruža, sú absolútnym tipom zasvätených osôb, pokiaľ ide o prírodné, kvitnúce živé ploty. Na rozdiel od väčšiny pestovaných ruží sú skutočnou pastvou pre zmysly pre každého majiteľa záhrady a vynikajúcou pastvou pre včely. Veľmi robustné, nenáročné na starostlivosť a nenáročné divoké ruže sú vhodné takmer do všetkých záhradných podmienok. Ich plody, zdravé šípky, sú nielen veľmi chutné ako džem pre nás ľudí, ale aj skutočnou pochúťkou pre mnohé vtáky.

Parochňa (Cotinus coggygria)

parochňový ker kvitnúci živý plot

Od júna je možné vidieť aj malebne vyzerajúce stonky kvetov parochňového kríka. Často pripomínajú cukrovú vatu a líšia sa od žltozelenej na začiatku leta po ružovo-červenú na konci leta. Krík je skutočným uctievačom slnka a uprednostňuje štrkové a hlinité pôdy bohaté na vápno a chudobné na humus. Vynikajúca voľba pre váš kvitnúci živý plot!

Vyberte si aj vy svoje obľúbené pre farebný živý plot! Vykonajte ďalší výskum, premyslite si to vopred a nechajte si poradiť od skúsených záhradníkov a ďalších profesionálov. Prajeme vám s ním veľa záhradnej zábavy!

Báječný rozkvitnutý sneh na jar

kvitnúci živý plot svadobný nosník

Svieže zelené ihličnany vytvárajú harmonický kontrast k slnečným forzytom

kvitnúci živý plot forsythia

Južanskejší nádych s jemnými kvetmi záhradného ibišteka

kvitnúci živý záhradný ibištek

Divoké ruže očarujú nádhernými kvetmi a očarujúcou arómou

Živý plot kvitnúci zo zemiakových ruží

Ich plody sú tiež výživné pre mnoho malých tvorov v záhrade

kvitnúce živé ploty zemiakové ruže

Udržujte kvitnúci živý plot

Vytvorte tipy na kvitnúci živý plot

kvitnúci živý motýľ

kvitnúci živý plot s hortenziou dubových listov

Vytvorte živý plot s orgovánmi

zmiešané kvitnúce živé ploty

ruže kvitnúce živé ploty

weigelia kvitnúci živý plot, živé ploty