Mini rybník: možnosti a tipy na dizajn

Rozmýšľali ste už o mini jazierku? Bol by to nádherný letný projekt. Na jeho návrh potrebujete málo času alebo si môžete kúpiť hotový mini rybník v obchodoch. Každé jazierko v mini formáte slúži ako krásny prízvuk v záhrade. Tiež prináša sviežosť a pokoj. Všetky tieto výhody získate za cenu malého množstva priestoru a zdrojov. Prečítajte si o tom viac!

Mini jazierko v drevenom sude

sudové mini jazierko

Mini jazierko v záhrade

Mini rybník sa dobre vpíše do malých aj veľkých záhrad. Na to musíte v dizajne nájsť správnu funkciu. Mini rybník musí byť so svojou veľkosťou približne jeden meter štvorcový umiestnený tak, aby si skutočne prišiel na svoje. Môžete ním napríklad vytvoriť zaujímavý kútik.

Ak distribuujete niekoľko mini rybníkov, stanú sa z nich prirodzené a účinné akcenty. Na tento účel sú dôležité materiály aj farby nádoby a použité rastliny.

Kamenná kotlina by bola perfektná na účely mini rybníka

kamenný rybník

Premeňte balkón na malú záhradu s mini jazierkom

Mini jazierko môžete nainštalovať aj na balkón alebo terasu. Čo sa týka dizajnu, platia zhruba rovnaké pravidlá ako v záhrade. V tomto prípade existuje len niekoľko rozdielov pri inštalácii. Mini rybníček tu samozrejme len ťažko položíte do zeme. Preto do hry vstupuje takzvaný vysoký rybník. Mini rybník je postavený na špeciálne navrhnutom základe.

Mini jazierko môže slúžiť ako skvelá ozdoba terasy

mini jazierková kvetináčová misa na terasu

Ako si vlastne mini jazierko vyrobíte sami?

Mini jazierkové systémy je možné kúpiť v obchodoch. Ale ak vás baví proces nastavenia, môžete si urobiť rybník malej veľkosti sami. Na tento účel sú obzvlášť obľúbené vínne sudy. Mini rybníky sú tiež vyrobené z betónu a je možné použiť mnoho ďalších plavidiel s príslušnou hĺbkou a šírkou. Mali by ste používať vložku do jazierka, najmä s drevenými. Ale v skutočnosti by sme to odporučili všetkým ostatným. Po okrajoch ich môžete zaistiť sponkami alebo páskou. Na dno dajte vrstvu štrku. Nič teda nekĺzne.

Vysoký rybník na vnútorné použitie

vysoký rybník na vnútorné použitie

Kvalita vody je rozhodujúca

V tomto malom systéme je kvalita vody rozhodujúca. Voda musí byť najskôr odvápnená, aby sa nevytvorili riasy. Funkcia bublajúcej vody prispieva k väčšiemu množstvu kyslíka a tým k zlepšenej kvalite vody.

Pre malý rybník existuje niekoľko vhodných rastlín

mini jazierko na rohovej terase

Nápady na rastliny

V ďalšom kroku potrebujete vhodné vodné rastliny pre svoje mini jazierko. Musíte si vybrať tie, ktoré nevyžadujú príliš veľkú hĺbku vody. U niektorých je proces vkladania trochu komplikovanejší. Najprv sa umiestnia do malých kvetináčov alebo košov štrku. Takto ich ponoríte do vody – najskôr by mali byť veľmi blízko povrchu a potom by mali byť ponorené hlbšie. Zoznámte sa podrobne so špecifikami rastlinných druhov, ktoré ste si vybrali. Tiež je dôležité, či rôzne rastliny môžu prospievať vedľa seba.

Existuje mnoho vhodných trpasličích odrôd, napríklad menší variant jazierkovej ruže. Labutý kvet a šťuka sú stále obľúbené. Mušľový kvet a vodný hyacint sú ďalšie skvelé možnosti.

V mini rybníku sa môže cítiť dobre množstvo rýb. Ide o horčiny, lipne a moderlieschen.

Vďaka mini jazierku si môžete vytvoriť skutočné zákutia raja

rajský kútik mini rybník

Zhrnutie – údržba a dizajn

Napriek svojim malým rozmerom je mini jazierko skvelým dekoratívnym prvkom v záhradnom dizajne. Môžete ho použiť aj na vizuálne obohatenie balkóna alebo terasy. Sú možné rôzne farby, textúry a tvary. Mini jazierko je veľmi jednoduché na údržbu a praktické a môže si ho nainštalovať ktokoľvek.

Páčia sa vám obrázky a nápady na dizajn? Máte náladu na DIY projekt toto leto? Potom všetko hovorí v prospech spustenia vášho mini rybníka hneď. Prajeme vám veľa zábavy a skvelé výsledky!

Pozrite sa tiež na skvelé video nižšie!

dekoračné mini jazierko

mini jazierko v pohári

mini rybník s rybami koi

mini rybník na kúpu

zenové záhradné mini jazierko