Nebeský bambus – správne kultivujúci krásu Ďalekého východu

Nebeský bambus, tiež známy ako posvätný bambus, je jemne štruktúrovaný, vždyzelený ker s latinským názvom Nandina domestica. Nejde však o skutočnú bambusovú rastlinu. Pretože názov obsahuje slovo „bambus“, veľa ľudí predpokladá, že ide o invazívny druh, ktorý by nemali sadiť. Žiaľ, v skutočnosti to znamená, že mnoho ľudí túto nádhernú rastlinu dobre nepozná.

Odkiaľ pochádza posvätný bambus??

Nebeský bambus pôvodne pochádza z Číny a bol prvýkrát predstavený v Japonsku pred 16. storočím. Od svojho vzniku sa posvätný bambus stal bežným v južných a stredných okresoch Japonska. Keď ho Čína prvýkrát predstavila, bambus bol obľúbenou tradičnou ozdobou. Červené bobule, kvety a listy boli často prezentované v ikebane. Jedná sa o umelecký druh, kde ľudia umiestňujú kvety, trávy, listy a vetvičky do vázy a pri vytváraní vrcholov striktne dodržujú pravidlá..

Pôvabná vždyzelená rastlina z Ďalekého východu

Správna starostlivosť o svätý bambus

V roku 1804 sa nebeský bambus dostal do Európy, kde dostal botanický názov Nandina. Toto je latinizovaná verzia tradičného japonského názvu pre túto rastlinu. Názvy posvätný bambus alebo nebeský bambus označujú stonky rastliny. Sú úzke a veľké, ale majú hrubú textúru s hnedým odtieňom.

Väčšie listy sa tiež veľmi líšia od listov bambusu. Má jasne žlté korene, ktoré ho identifikujú ako člena rodiny čučoriedok.

Krásny ker s červenými, okrúhlymi bobuľami na jeseň av zime

posvätný bambusový záhradný ker

Sky bambus – najdôležitejšie rady pre starostlivosť

Posvätný bambus je najlepší pre bohaté, vlhké, dobre odvodnené pôdy a plné slnko. Tieto podmienky podporujú najlepší rast, najlepšiu farbu listov a optimálny obraz ovocia. Je lepšie vysádzať tento ker v skupinách. Napriek tomu, že nebeskému bambusu sa najlepšie darí pri neustálom zalievaní, rastlina dokáže tolerovať určité sucho, akonáhle sa presadí. Nebeský bambus vyzerá najlepšie, ak ho necháte prirodzene rásť. Ak sa však predsa len rozhodnete ostrihať, ostrihajte konáre mimo stred, aby ste si zachovali plnšiu korunu.

Táto rastlina Ďalekého východu kvitne v júni jemnými bielymi kvetmi

Nebeská záhrada z bambusových kvetov

Choroby a škodcovia

Na rastlinu môže zaútočiť niekoľko vírusov. Vírus mozaiky uhorky a ďalšie choroby škvrnitosti listov, ktoré spôsobujú svetlo zelené alebo žlté škvrny v listoch, postihujú všetky druhy posvätného bambusu. Žiadny z týchto vírusov nie je liečiteľný, takže musíte vykopať a vyhodiť rastliny, ktoré už boli napadnuté.

Nebeský bambus je niekedy napadnutý baktériami. Listy vykazujú príznaky, keď ich okraje zhnednú, zvädnú a odumrú. Ak sa stretnete s takýmto popálením listov, môžete rastlinu buď nechať v zemi, alebo ju vykopať a zničiť, aby ste zabránili šíreniu baktérií.

Napriek tomu, že je posvätný bambus relatívne nenáročný na starostlivosť, je citlivý na mnoho škodcov

nebeské bambusové záhradnícke tipy

Rastlinu môžu napadnúť aj škodcovia. Príkladom sú váhy z bavlneného vankúša, ktoré znižujú ich vitalitu a spôsobujú, že sa na celom mieste objavia biele pupienky. Mealybugs spôsobuje, že sa na listoch a stonkách tvorí bavlnené tkanivo a biele mušky spôsobujú žltnutie a opadávanie listov. V boji proti väčšine škodcov môžete veľmi úspešne použiť chrobáky alebo lienky Vedalia.

Pozvite túto exotickú rastlinu do svojej záhrady alebo dokonca ako izbovú rastlinu do svojho domova. Darí sa jej aj na balkóne a je veľmi nenáročná v starostlivosti. Užite si jeho vždyzelené listy, jemné kvety v lete a vášnivo červené bobule na jeseň a v zime.

Sky bambus – vynikajúca rastlina pre vašu záhradu

Výsadba nebeského bambusu v záhrade

Udržujte ako bonsai na komode alebo na stole 

nandina domestica nebeský bambus v kvetináči

Alebo v kvetináči na terase a balkóne

nebeský bambus v kvetináči hroty

Nastavte výrazné akcenty s listami a bobuľami

svätý bambus červené listy nandina domestica

Nebeské červené bambusové listy v záhrade

Nebeské bambusové listynebeský bambus nandina domesticaSprávna starostlivosť o nebeský bambusnebeské bambusové červené ovocienebeský bambusový kermalé kríky červené listy neba bambusNebeský bambus Nandina