Čo je to vlastne minimalistická záhrada? Tipy na dizajn

Minimalistická záhrada je niečo veľmi nedávne. Nie je to však ako moderná záhrada. Tieto dva výrazy však musíme držať od seba. Záhrady navrhnuté v týchto dvoch štýloch sú si v mnohých ohľadoch podobné: Obvykle majú jasnú geometrickú štruktúru, majú málo rastlín a pôsobia ako rozšírenie obytného priestoru. Základné princípy týchto dvoch štýlov sú však úplne odlišné a môžu viesť k úplne odlišným výsledkom. V nasledujúcom článku vysvetľujeme základné aspekty pojmu „minimalistická záhrada“. Poukazujeme aj na dôležité rozdiely v modernej záhrade.

Prírodná krajina poskytuje rámec v tejto minimalistickej záhrade

dlažba zdroj vody zelený

Pravidlá pre minimalistický dizajn záhrady

Pre minimalistický dizajn záhrady platia rovnaké pravidlá ako pre interiérový dizajn. Formy a použité predmety sú zredukované na podstatné. „Viac je menej“ platí pre výber rastlín, ako aj pre záhony a úžitkové plochy.

Všetky dekoratívne predmety majú aj funkčný účel.

Minimalistické záhrady majú obmedzenú a monochromatickú farebnú paletu. Akcenty musia byť tiež veľmi jemné. Najlepšie je zvoliť neutrálne alebo prírodné farby. Príklad: v takmer úplne zelenej záhrade už biele vyvýšené postele alebo vonkajší nábytok natretý na čierno pôsobia ako silné akcenty.

To platí aj pre rastliny a nábytok, ktoré boli prevedené v zelenej alebo inej prírodnej farbe.

Štrková cesta štruktúruje túto záhradu

štrková cesta v minimalistickom záhradnom prevedení

Rozdiely medzi minimalistickou a modernou záhradou

Zásady moderného záhradného dizajnu budú veľmi dobré tu vysvetlil. Ponúkame vám iba niekoľko dôležitých rád. Podstatné je, že moderná záhrada má za cieľ čo najviac rozšíriť obývateľný priestor. To je hlavná starosť, a preto rastliny prirodzene zostávajú v pozadí.

V modernej záhrade človek často objaví rovné čiary, množstvo geometrických tvarov a len zriedka bujné rastliny alebo pútavé sochy. Je to však spôsobené tým, že aj moderné domy sú takto zariadené. Ich štýl sa odráža iba v záhrade.

Niektorí moderní záhradní dizajnéri sa však mohli spoľahnúť aj na kontrast k interiérovému dizajnu. V tomto prípade môžu byť prítomné výrazné a svieže akcenty vo forme jednotlivých rastlín alebo skupín.

V prípade minimalistickej záhrady naopak rezervovaný a triezvy vzhľad nie je výsledkom, ale základným princípom a najdôležitejším prístupom. Prírodné rysy krajiny si prídu na svoje.

V tejto záhrade sú rastliny iba akcenty

štvorcová štruktúra z dlaždíc a kamienkov

Ako navrhnúť minimalistickú záhradu

Pri plánovaní sa orientujte na prírodné podmienky svojho majetku. Ak tam napríklad nie je jasná symetria, nemusíte ju vytvárať umelo. Jednoduché zariadenia a rastliny pomôžu odhaliť výhody nehnuteľnosti. Kov, kameň a iné drsné materiály sú veľmi bežné. Možnosťou by bolo aj drevo, ale natreté alebo zatienené v prírodných odtieňoch. Rastliny môžete použiť ako obvykle. Je len dôležité, aby tieto nemali za následok svieži celkový obraz. Jednotlivé tvary a malé akcenty musia vyniknúť samy osebe.

Dlhé obdĺžnikové vyvýšené postele a oblasti dodávajú celku dynamiku dizajnu

záhradná architektúra minimalistická lineárna štruktúra

Pred plánovaním si pozrite mnoho príkladov!

Pred plánovaním je najlepšie pozrieť sa na niekoľko konkrétnych príkladov minimalistických záhrad. To vám dá predstavu o tom, ako v praxi fungujú trochu abstraktne znejúce pravidlá. Jeden alebo druhý príklad bude možno dobrým základom pre váš vlastný koncept. Prvé modely pre minimalistické záhrady pochádzajú z obdobia pred niekoľkými desaťročiami a obsahujú diela z éry Bauhausu …

Záhradu navrhnite tak, aby žiarila jej prírodný charakter. Aby ste dosiahli tento efekt, dajte do centra pozornosti ostatné detaily. Použite minimalistické princípy na vytvorenie vlastnej vonkajšej oázy.

zelená minimalistická záhrada

vyvýšené postele minimalistická záhrada exotické rastliny

vyvýšené postele v minimalistickej záhrade

štrková voda, drevený povrch, minimalistický dizajn

niekoľko úrovní záhrady minimalistický

kroky minimalistická záhrada