Pôda pokrytá burinou: ktoré rastliny sú na to vhodné?

Použitie krytiny z buriny vo vašej vlastnej záhrade je skvelý nápad. Tieto druhy rastlín sú vo všeobecnosti považované za robustné a ľahko sa starajú, odolávajú slnku a chladu, rastú v trvalkách a zvyčajne sú trváce. Časom vytvoria na zemi takzvaný vankúš a nechceným rastlinám jednoducho nedajú šancu. V závislosti od štýlu a polohy záhrady a vašich osobných preferencií si môžete vybrať tie správne rastliny. Samozrejme, radi by sme vám opäť pomohli a ukázali vám niektoré z našich obľúbených rastlín, ktorými môžete pokryť záhradnú podlahu. V tieni, polotieni alebo na slnku-vždy nájdete ten správny pôdny kryt a zaistíte si tak dobre upravený záhradný vzhľad bez veľkého úsilia.

Zemný kryt proti burine pre záhradu s jednoduchou údržbou

nápady kvitnúcich pôdopokryvných rastlín

Vždyzelený pôdny kryt

Tieto rastliny sú v zásade odolné a rastú ako v tieni, tak aj na slnku, v závislosti od konkrétneho druhu. Tesne prepletené korene pôdneho krytu nie sú len veľmi účinné proti burinám, ale zároveň chránia a obohacujú pôdu času a zaistite, aby bol vyvážený záhradný mikro svet.

Výsadba sa zvyčajne vykonáva koncom leta. Pôdy pokrývajúce rastliny majú potom dostatok času zakoreniť sa pred nástupom zimy. Sekanie je tu tabu, pretože môže poškodiť jemné korene. Malé burinové rastliny odburiňte, ak sa objavia v prvej rastovej fáze pôdneho krytu. Pred vysadením je vhodné obohatiť pôdu kompostom a medzi malé rastliny, ktoré pokrývajú zem, rozdeliť mulč z kôry s hoblinami pod ním. Obvykle stačí vysadiť okolo 15 rastlín na meter štvorcový.

Extra tip: S pôdnym krytom, ktorý rýchlo rastie a je bežcom, by ste mali očakávať menej rastlín na meter štvorcový – skôr štyri až päť.

Plazivá borievka (Juniperus horizontalis)

vždyzelená pôdopokryvná jalovec horizontálna plazivá borievka

Mandľová mliekarenka alebo mandľovo-mliečna riasa nazývaná (Euphorbia amygdaloides)

vždyzelená pôdopokryvná euphorbia amygdaloides mandľovník mliečny

Psie ucho (Stachys byzantina)

Psie ucho vždyzelené pôdopokryvné rastliny

Veľký evergreen (Vinca major)

veľký vždyzelený pôdny kryt vytvoril rastliny

Drôtené kríky alebo Muehlenbeckien (Muehlenbeckia)

Muehlenbeckia axillaris čiernoplodý drôtovitý krík

Medzi ďalšie príklady obľúbených vždyzelených pôdnych krytov patria: 

  • lieskový koreň
  • brečtan
  • vždyzelená popínavá rastlina
  • balkánsky žeriav
  • elfský kvet
  • koberec zlatá jahoda
  • penový kvet
  • škvrnitý pľúcnik.

Zemný kryt na slnku

Jeden z najpopulárnejších pôdnych krytov, ktorým sa darí na prudkom slnku, je tymián. Túto liečivú bylinku si nielen chcete vychutnať ako hodnotný čaj, keď ste prechladnutí, ale taktiež rozhodne sekne krásnej postave v záhrade. Mnoho druhov tymianu je odolných a pokrývajú zem a dorastajú do výšky 5-10 cm.

Pôda pokrývajúca tymian pre vašu voňavú trávnatú plantáž

pôdopokryvné rastliny nápady záhradný dizajn

Bujné kvety ružičiek portulaky nie sú o nič menej veľkolepé. Napriek tomu, že je táto sukulentná rastlina jednoročná, odoláva teplu a priamemu slnku a je vynikajúcou ozdobou zeme..

Farebné ružičky portulaky ako letná pokrývka zeme

portulaka ružová pôdopokryvné rastliny slnko

Phedimus spurius je z čeľade rozchodníkovité a rastie dokonca aj na suchých trávnikoch, múroch alebo skalách. Predovšetkým zaujme svojimi fascinujúcimi, veľkými kvetmi.

Rozchodník Kaukazu (Phedimus spurius)

sedum spurium pôdny pokryv sukulenty kaukaz ázijský rozchodník

Rodina plameňových kvetov je pomerne veľká. Väčšina týchto nezameniteľne voňavých kvetov pochádza zo Severnej Ameriky a sú veľmi obľúbené a preferované mnohými hobby záhradníkmi. V závislosti od odrody majú plameňové kvety biele, purpurové alebo ružové kvety.

Nádherné kvety plameňových kvetov, ako napríklad čalúnený phlox (Phlox diffusa)

phlox diffusa zemný kryt polotieň slnečné kvety plameňa

pôdny kryt plamene kvety plamienka plamienka

Rodina Delosperma je tiež veľmi populárna a známa. O túto šťavnatú rastlinu sa dá ľahko starať a kvitne vo fialovej a fialovej farbe.

Nádherná Delosperma patrí do rodu rastlín Aizoaceae

delosperma cooper pôdopokryvné rastliny slnečno

delosperma ecklonis fialové kvety slnko pôdopokryvné rastliny

Zemný kryt v tieni a polotieni

A ktoré rastliny sú vhodné ako čalúnenie do našich záhrad, keď je tam viac tieňa alebo polotieňa? Neboj sa! Našťastie je ich tiež dosť. Tu by sme pre vás chceli uviesť zoznam našich obľúbených. Existuje mnoho takých, ktoré už pravdepodobne poznáte alebo dokonca máte vo vlastnej záhrade.

Hosta sú napríklad vytrvalé rastliny pochádzajúce z Japonska a starostlivosť o ne je mimoriadne jednoduchá. V tejto krajine sa im tiež darí a dodávajú záhrade upokojujúcu, šťavnatú sviežosť v tieni.

Hostas tiež nazývali srdcové ľalie (Hosta)

funkien hosta tieňa pôdopokryvné rastliny

Vďaka svojim efektne vyzerajúcim listom a jemným bielym kvetom sa Saxifraga stolonifera odporúča ako pôdny kryt do tienistých oblastí v záhrade. Rastlina kvitne od mája do septembra a prameň môže mať niekedy až 60 kvetov.

Židovská brada alebo plazivá saxifrage (Saxifraga stolonifera)

tieňová pôdopokryvná rastlina judenbart

Efektné papradie asi netreba predstavovať. Kto ich nepozná Často videní počas prechádzok lesom, a preto známi, rôzni zástupcovia čeľade papradie sú prospešnou alternatívou pokrývajúcou pôdu pre prírodné záhrady, kde je viac tieňa a vlhkosti.

Paprade milujú tieň a polotieň

papradie tieňové pôdopokryvné rastliny

Rastlinám Ysander sa tiež láskyplne hovorí, že sú tučnými mužmi a mnoho záhradníkov ich uprednostňuje. Je to nádherný tieňový pôdny kryt, ktorý zobrazuje nádherné, sviežo zelené, zubaté listy a malé jemné kvety. Tučný muž je vždyzelená rastlina, rastie a šíri sa rýchlo a bezpečne.

Japonský ysander (Pachysandra terminalis)

zemný kryt japonský ysander pachysandra terminalis

vždyzelený pôdopokryvný pachysandra ysander

Rod mŕtvej žihľavy je pomerne veľký a napriek tomu, že sú tieto rastliny pomenované a majú podobný vzhľad, nie sú príbuzné rodine čeľade žihľavy. Majú jemné, purpurové kvety a je ich možné vidieť nielen na trávnikoch, ale často aj na trávnikoch a cestách.

Mŕtva žihľavaLamium maculatum)

škvrnité rastliny zemného krytu v tieni mŕtvej

Nezameniteľný a korenistý – sviňucha nie je darmo považovaná za liečivú a aromatickú rastlinu a bývala najdôležitejšou zložkou tradičného lesného punču. Lesná drevina už v Nemecku nie je povolená v potravinárskej výrobe kvôli vysokému obsahu kumarínu.

Woodruff (Galium odoratum), nazývaná aj voňavá sviňa

waldmeister galium odoratum tieňa pôdopokryvné rastliny

V neposlednom rade je tu krvavo červený žeriav a plášť mäkkej dámy. Tieto krásne kvitnúce pôdopokryvné rastliny najlepšie prosperujú v polotieni. Obe sa šíria veľmi rýchlo a majú krásne, jemné kvety. Na rozdiel od nízkeho žeriava obyčajného, ​​dámsky plášť niekedy dorastá až do metra a má veľké deväťlaločné listy.

Krvavočervený žeriav tiež nazývaný krvavý kvet a koreň kura (Geranium sanguineum)

tieň pôdopokryvná pelargónia sangvinická krv červená žerucha

Mäkký dámsky plášť ako pokrývka zeme

rastliny pôdopokryvného plášťa mäkkej dámy

Bez ohľadu na to, ktorý pôdny kryt si vyberiete, urobíte nielen niečo dobré pre svoju ľahko udržiavateľnú záhradu, ale predovšetkým ušetríte čas a zbytočné údržbárske práce. Pretože správne pôdopokryvné rastliny nie sú len krásne a robustné, ponúkajú aj účinnú a úplne prirodzenú ochranu pred burinou. Pozrite sa tu ešte raz na všetky pôdopokryvné rastliny a zamyslite sa nad tým, ktoré z nich a kde presne sa hodia do vašej záhrady.

Stálezelená a nenáročná na starostlivosť – záhrada s pôdnym krytom

vždyzelené nápady na pokrytie pôdy v záhrade   Vinca major        sukulentná vždyzelená pôdopokryvná záhrada