Prečo je živý plot z čerešňového vavrínu prospešný pre vašu záhradu – 10 dôvodov, prečo

Čerešňový vavrínový plot, známy aj ako vavrín obyčajný, je veľmi obľúbeným druhom živého plota, ktorý je u nás dnes v centre pozornosti. Druhý deň sme všeobecne informovali o vždyzelených živých plotoch a teraz upriamime svoju pozornosť na čerešňový vavrín. Držte sa toho a získajte ďalšie informácie o tejto nádhernej živej plote, ktorej sa môže dariť aj vo vašej záhrade.

Živý plot z čerešňového vavrínu – rýchlo rastúci a vždyzelený živý plot

Višňový vavrín Prunus laurocerasus záhradný bazén plot na ochranu osobných údajov

Čerešňový vavrín ako živá obrazovka súkromia 

Čerešňový vavrín Prunus laurocerasus rýchlo rastúce vždyzelené živé ploty

Živý plot z čerešňového vavrínu (Prunus laurocerasus)

Čerešňový vavrín je majestátny, vždyzelený ker, ktorý toleruje tieň a na jar vytvára jemné, biele a voňavé kvety. Je rýchlo rastúci a vtáky láka svojimi čerešňovými červenými plodmi, ktoré v zrelosti sčernejú.

Iste, táto rastlina môže byť atraktívnym a užitočným doplnkom vašej záhrady, ale skôr ako sa vám dostane do rúk živý plot z čerešňového vavrínu, prečítajte si viac o jeho vlastnostiach a starostlivosti.

Čerešňový vavrín rastie veľmi rýchlo, ale starostlivosť o neho je veľmi jednoduchá

Čerešňový vavrín Prunus laurocerasus vždyzelené živé ploty

Existuje niekoľko druhov vavrínových vavrínových rastlín, vrátane vavrín obyčajný (Prunus laurocerasus), vavrín portugalský (Prunus lusitanica) a vavrín (Laurus nobilis).

Existujú vavrínové živé ploty, ktoré zostávajú malé a tie, ktoré dorastajú do výšky 7 m. Ich listy môžu byť tmavozelené aj svetlo zelené, veľké aj malé.

Takto kvitne čerešňový vavrín

Čerešňový vavrín Prunus laurocerasus kvety vždyzelených živých plotov

A toto sú jej plody

Vavrín čerešňový Prunus laurocerasus plodí živé ploty

Dnes však hovoríme o Prunus laurocerasus – pomerne všestrannej rastline na živé ploty. Nasleduje 10 dôvodov, prečo by ste si vo svojej záhrade mali vysadiť živý plot z čerešňového vavrínu:

  • Živý plot z čerešňového vavrínu je rýchlo rastúci, vždyzelený živý plot, ktorý vo vašej záhrade poskytuje trvalú ochranu súkromia.
  • Prunus laurocerasus je veľmi adaptabilná rastlina, ktorá vydrží úplné slnko aj veľa tieňa a darí sa jej na všetkých pôdach okrem podmáčania a vápna..
  • Bežný vavrín nielenže toleruje rôzne polohy, ale toleruje aj veľmi nízke teploty, vďaka čomu je tento odolný vždyzelený živý plot ideálny pre naše klimatické pásmo.
  • Jasne zelené listy tejto živej ploty nie sú len nádherným estetickým prvkom vo vašej záhrade, ale majú aj skvelé praktické využitie, pretože odrážajú slnko a tým zvyšujú množstvo svetla vo vašej záhrade..
  • Prunus laurocerasus rastie do hustého, huňatého živého plota. Nemusíte sa však báť, že by sa vám rast vymkol z rúk, pretože starostlivosť o tento druh je pomerne jednoduchá a stačí ho orezať raz za rok. Je ľahké získať úhľadný živý plot okolo 1,5 až 2,0 metra.
  • Čerešňový vavrín je k dispozícii vo všetkých typoch koreňov vrátane bunkovej kultúry, kvetináčovej kultúry, holých koreňov a koreňového balu.
  • Živé živé ploty z čerešňového vavrínu môžu dosiahnuť výšku až 5 metrov, a preto sa dôrazne odporúčajú ako ochrana osobných údajov.
  • Čerešňový vavrín má množstvo rôznych použití a môže byť vysadený ako okrasný živý plot, obrazovka na ochranu súkromia alebo vetrolam.
  • Krémovo biele hrozno, ktoré sa objavuje na jar, má jemnú sladkú vôňu a je obľúbené u včiel. Bobule, ktoré sa objavujú na jeseň a sfarbujú sa z červenej na čiernu podľa sezóny, sú cenné aj pre voľne žijúce zvieratá, pretože sú veľmi obľúbené u hladných vtákov..
  • Živý plot z čerešňového vavrínu je veľmi účinný pri znižovaní hluku, vďaka čomu je ideálny do záhrad, ktoré ohraničujú frekventované cesty.

Chceli by ste si vysadiť živý plot z čerešňového vavrínu vo vlastnej záhrade??

Višňový čerešňový druh Prunus laurocerasus

Dôležitá poznámka: Je však dôležité vedieť, že živý plot z čerešňového vavrínu obsahuje kyanovodík. Toto je však jed. Požitie veľkého množstva kyseliny kyanovodíkovej môže pripraviť nervový systém o kyslík a v zriedkavých prípadoch dokonca viesť k smrti.

Rýchlo rastúca živá rastlina

Rastliny živého plotu čerešne vavrínovej Prunus laurocerasus

Vysaďte živý plot z čerešňového vavrínu

Zasaďte čerešňový vavrín do vlhkej pôdy bohatej na organické látky. Aby táto rastlina prežila, je dôležité dobré odvodnenie. Znáša všetky druhy svetla, od plného slnka po úplný tieň, pričom v chladnom podnebí uprednostňuje viac slnka a v teplejších oblastiach viac tieňa. Polejte čerešňový vavrín dostatočne, aby bola pôda vlhká, ale nie mokrá. Zrežte túto rastlinu na konci jari alebo začiatkom leta po odkvitnutí.

Živý plot z čerešňového vavrínu zaisťuje v záhrade mimoriadnu sviežosť po celý rok. Užite si túto vždyzelenú živú rastlinu!

Robustný typ živého plota so zelenými listami aj v zime

Čerešňový vavrín Prunus laurocerasus opúšťa vždyzelené živé ploty

Vavrín je pre svoje červené bobule typickým vianočným symbolom

Čerešňový vavrín Prunus laurocerasus plodí vždyzelené živé ploty