Prerezávanie jabloní – Ako postupovať správne!

Aké milé! Nová sezóna jabĺk 2021 sa opäť začína. Lahodné, šťavnaté kúsky plné vitamínov a zdravej energie na nás už čakajú vo vlastných záhradách a na farmárskom trhu. Okrúhle a lesklé červené, zlaté, zelené alebo oranžové jablká sú pre naše zdravie a pohodu jednoducho nenahraditeľné. Ak teda patríte aj vy k tým šťastlivcom, ktorí majú vlastnú úrodu jabĺk, potom by ste mali svoju jabloň pravidelne orezávať. Koncom leta a jesene budú jablká nielen viac, ale aj chutnejšie a šťavnatejšie. Pomáha tiež udržiavať váš strom zdravý, pretože je odolnejší voči patogénom. Kedy a ako strihať jabloň a ovocný strom všeobecne a na čo ešte treba myslieť, sa dozviete v dnešnom príspevku.

Nakrájajte jabloň a vychutnajte si bohatú úrodu

jabloň rezané červené jablká

Kedy by ste mali rezať jabloň??

Klasický čas na prerezávanie jabloní je medzi februárom a marcom, keď teploty už neklesajú pod 5 stupňov. Je to tiež čas, keď je strom ešte v takzvanej spánkovej kľudovej fáze a púčiky sa pomaly formujú. Prerezávanie sa v tomto období vykonáva jednoduchšie, pretože listy tam ešte nie sú, a je tak lepšie vidieť, ktoré výhonky a konáre je potrebné odstrániť alebo narezať.

Od marca, tiež spravidla v lete, ste mohli len sem tam urobiť mierny rez alebo odstrániť konáre, ktoré sa polámali počas zberu. Ochrana vtákov je však v dnešnej dobe na dennom poriadku a pri akejkoľvek činnosti tohto druhu by ste mali dávať pozor na hniezdiace vtáky, aby ste ich nezranili alebo nevyhnali.

S prerezávaním jabloní môžete skutočne začať už v novembri, bezprostredne po zbere úrody. Takýmto spôsobom tiež zaistíte viac kvetov a bohatšiu úrodu v nasledujúcom roku.

Ostré nožnice na strihanie sú pri strihaní jabloní absolútnou nevyhnutnosťou

tipy na rezanie jabloní

Extra tip: Na prerezávanie stromov si vždy vyberte suché dni. Ak sa konáre a výhonky režú mokré, oveľa ťažšie sa im hoja a môže sa vyvinúť aj pleseň.

Aké typy strihov existujú?

V závislosti od veku a odrody jabloně existujú aj rôzne druhy prerezávania, ktoré sú optimálne.

  • Rastlina rez

Na úplnom začiatku, krátko po výsadbe, prebieha takzvané prerezávanie rastlín. Hlavným cieľom je podporiť lepšiu tvorbu koruny stromov a dobré rozvetvenie bočných výhonkov. Centrálny výhonok, tri hlavné výhonky a všetky bočné výhonky sú mierne skrátené. Po reze sa vertikálne rastúce bočné výhonky zviažu mäkkým kokosovým lankom alebo niečím podobným, aby mohli rásť o niečo viac horizontálne. To neskôr vytvorí nádhernú pyramídovú korunu a strom bude tiež oveľa plodnejší.

  • Časť tela

To sa opäť koná od novembra v prvom roku po výsadbe. Práce na korunách stromov a konároch pokračujú. Tie výhonky, ktoré rastú zvisle nahor, je lepšie úplne odstrániť a bočné vetvy, ktoré sú príliš dlhé a výhonky, ktoré nie sú rozvetvené, sa skrátia. Odstránia sa aj všetky výhonky, ktoré sa krížia, rastú šikmo nadol alebo do vnútra stromu. Tak pomôžete svojej jabloni lepšie nasmerovať svoju životnú energiu a mať na jar a na jeseň viac kvetov a plodov.

  • Ochranný rez

Tento rez sa vykonáva od piateho roku. Potom je tvorba koruny stromu úplne dokončená a hlavným záujmom je plodnosť stromu. Hustšie miesta na strome sa vyčistia odstránením výhonkov rastúcich dovnútra a nadol. Odstránia sa aj konkurenčné výhonky a vodné výhonky. Na jabloni nemá miesto ani staré ovocné drevo, ktoré už neprináša jablká. Preto ho odstrihnite späť na mladšiu vetvu.

Ľahké letné prerezávanie pomôže jablkám lepšie dozrieť

kedy rezať jabloň

Ako prebieha prerezávanie stromov?

V závislosti od stromu a typu rezu k nemu pristupujete trochu inak. V zásade však platí: idete od veľkého k malému. Takže najskôr pílou odstráňte väčšie vetvy, potom tiež trochu zaguľatite okraje rezu a pracujte s navinutým voskom. To znamená, že do stromového tkaniva nemôžu preniknúť žiadni škodcovia ani plesne. Menšou skladacou pílou alebo nožnicami na prerezávanie skráťte bočné konáre a ovocné drevo tým, že budete dávať veľký pozor na púčiky kvetov. Cieľom je udržať ich čo najviac. V zásade strihnete výhonok nad púčikom, ktorý smeruje von, v miernom uhle.

Vodné výhonky alebo výhonky sa úplne odstránia zo základne, aby nenarušili rovnováhu šťavy jablone. Potom, čo neskôr v júni znova vyklíčia, sa dajú ľahko vytiahnuť ručne. Odstránia sa aj vetvy a výhonky, ktoré sa krížia s inými alebo sa umývajú vo vnútri. Hlavný cieľ: koruna stromu by mala byť osvetlená a vzdušná. Ovocie tak získa viac svetla a tepla. Dozrievajú oveľa lepšie a v dôsledku toho, samozrejme, chutia ešte lahodnejšie. Stromu sa uľaví a je oveľa odolnejší voči všetkým chorobám a škodcom.

So správnym nástrojom môžete jablone rezať ešte lepšie

Tipy a triky na rezanie jabloní

Prerezávanie v lete by sa malo vykonávať veľmi ľahko a opatrne

Prerezávanie jabloní v lete

Starajte sa o svoju jabloň s láskou a trpezlivosťou …

jabloň rez najlepšie tipy

… a poďakuje vám bohatou úrodou

jabloň rez dôležité rady