Rastlina taro – zaujímavosti a praktické tipy

rastlina taro veľké listy a červené kvety

Rastlina Taro pre vaše vonkajšie aj vnútorné použitie

Rastlina taro je obľúbenou kvetinou pre dom a záhradu, ale má ťažké a neobvyklé prírodné vlastnosti. Ak prejavíte dostatok trpezlivosti a starostlivosti o túto vždyzelenú rastlinu, môžete mať v záhrade skutočnú „trofej“. Ale samozrejme vás chceme vopred varovať, rastlina je skutočne náročná!

Tu si môžete prečítať naše tipy na to, ako pestovať rastlinu taro vo svojom dome alebo záhrade.

Taro (Colocasia esculenta)  určite na vás urobí dojem vo vašom obytnom priestore vo všetkých ročných obdobiach – je to krásna, vždyzelená rastlina s veľkými listami v tvare srdca. Ak máte doma taro, určite si tam vytvoríte exotické prostredie. Ďalšie oficiálne názvy rastliny sú taro, kolocasia, eddoe, dasheen.

Ľudia ho však nazývajú prezývkou „slonie ucho“, čo sa dá vysvetliť jeho veľkými listami

rastlina taro a palmy

Na taro potrebujete doma viac miesta, pretože jeho vždyzelené, silné listy môžu dosahovať výšky až 2 metre. Mnoho ľudí však radšej nechá rastlinu rásť vonku.

Taro kvitne veľmi zriedka, táto udalosť je medzi záhradkármi považovaná za veľký úspech. Kvety sú svetlo zelené a pripomínajú kvety Cally, nemali by však mať príjemnú vôňu.

Kvety sú odrezané krátko potom, čo sa objavia, pretože stoja rastlinu veľa energie a unavujú ju

rastlina taro v kvetináči

Znie to možno zvláštne, ale taro by nemalo mať iba tri listy naraz. Pri správnej starostlivosti môže nádherne rásť a vyvinúť až 10 listov. Tu platí zásada: čím viac listov, tým horší stav rastlina. Preto záhradníci najstarší list okamžite odstránia, keď vyjde nový. Nevadí vám teda číslo 3 na listoch.

Ako pestovať rastlinu taro?

Ako bolo uvedené vyššie, taro je vždyzelená, vytrvalá energická rastlina, ktorá tvorí oddenky, ktoré rastú vertikálne aj horizontálne v zemi. Oddenky sú mäsité a majú priemer 3 až 5 cm. Áno, taro skutočne vyžaduje veľa údržby, ale ak ste sa naučili, ako sa starať o rastlinu, v budúcnosti nebudete mať žiadne problémy.

Taro sa hodí k iným rastlinám, ako sú napríklad hortenzie

rastlina taro na vonkajšie použitie

Zalievanie

Jednou z najdôležitejších požiadaviek na dobrý rast rastliny je správne množstvo vody

rastlina taro pôvodne z trópov

Taro vyžaduje mierne zalievanie. Ak to preženiete, korene môžu hniť – to je vlastne jedna z najčastejších príčin chorôb rastlín. Taro má rád teploty vzduchu okolo 21 stupňov C a neustálu vlhkosť vzduchu. Buďte opatrní, nie je mrazuvzdorný!

svetlo

Vyberte si pre svoju rastlinu taro doma slnečný kút, bude sa cítiť dobre v blízkosti okna, ale nie na priamom slnku.

Taro pochádza z tropických oblastí, a preto miluje teplé a vlhké prostredie

rastlina taro v záhrade

Zalievacia pôda

Tu je vhodná zmiešaná pôda: rašelina, piesok, hlina. Vyžaduje sa tiež dobrá drenáž. Počas hlavnej sezóny, od jari do jesene, je nevyhnutné rastlinu prihnojiť. zdroj

Transplantácia

Rastlina sa rozmnožuje odrezkami. Pri presádzaní budete určite potrebovať väčší črepník, pretože v rastline rastú silné korene.

Najlepší čas na transplantáciu je koniec jari, keď teploty vonku stúpajú

taro zasadil úrodu

Ďalšie rady, ktoré je potrebné zvážiť

Uchovávajte svoje taro mimo škodcov, ako sú vošky a roztoče. Ak listy zožltnú, vzduch v miestnosti je príliš suchý a vaša náročná rastlina potrebuje viac vody. V chladnom období taro vynikajúco rastie v zimnej záhrade, ak ju máte, môžete ju tam umiestniť, kde určite dobre prežije chladnú zimu..

A takto vyzerajú korene tejto plodiny

korene rastlín taro

Prečo taro „plače“?

S tarom vidíme na listoch malé kvapôčky vody a čudujeme sa, prečo rastlina „plače“. Tento proces sa v skutočnosti nazýva guttácia – v niektorých rastlinách ide o uvoľňovanie vody v kvapôčkach kvapaliny. Voda sa uvoľňuje, aby bol transport živín do listov zaručený napriek nasýteniu vody. Kvapky vody na taro listoch sú v zásade niečo úplne normálne, ale stále musíte byť opatrní, taro listy sú jedovaté a môžu spôsobiť rôzne alergické reakcie. Dôvodom guttácie v taro môže byť poškodenie listov rastliny, ktoré sa v skutočnosti robí omylom.

Legenda hovorí, že tri taro listy symbolizujú tri generácie žien v širšej rodine – babičku, matku a dcéru. A pretože všetky tri máme veľmi radi, kvetina „plače“, keď jeden z týchto ľudí zomrie. Aby vaše taro už neplakalo, môžete počas zavlažovania na určitý čas znížiť množstvo vody a sledovať, ako sa rastlina prispôsobuje novým podmienkam..

V trópoch môžete veľmi často vidieť celé polia taro

rastlina taro ako plodina

Dúfame, že sa vám starostlivosť o vašu rastlinu taro bude páčiť!