Črepníkové rastliny, ktorým sa vonku vždy dobre darí

Je jar a všetci majú lepšiu náladu. Človek sa snaží byť dlhšie vonku na čerstvom vzduchu a absorbovať prvé slnečné lúče a jeho teplo. Šťastné huby majú záhradu, ktorú teraz vysádzajú. Niektoré majú iba balkón alebo terasu a chcú ich urobiť čo najkrajšími. Akýkoľvek vonkajší priestor, veľký alebo malý, musí byť príťažlivý. Aby ste sa vonku cítili príjemne, zdobíte zodpovedajúcimi kvetmi. Väčšina z nich by teraz mala byť vysadená na jar. Medzi prírodné krásy patria tie, ktoré ozdobia každý dvor, balkón alebo terasu. Do tohto článku sme vybrali tri črepníkové rastliny, ktoré takmer nepotrebujú žiadnu údržbu a rastú veľmi dobre aj vonku. Tieto sú prírodnou ozdobou každého vonkajšieho priestoru a vďaka svojim farebným kvetom potešia dlho vaše oči i dušu. Čoskoro zistíte, ktoré kvety sú naše obľúbené.

 Krásne črepníkové rastliny sú veľkou atrakciou v záhrade

Črepníkové rastliny denne

V nasledujúcom texte vám ukážeme iba tie okrasné rastliny, ktorým sa dobre darí v kvetináčoch a na jar a v lete tiež strážia vonku v záhrade, na terase alebo balkóne. Tieto rastliny v kvetináčoch prinášame iba na dobre chránené miesto, kde prezimujeme na jeseň a v zime. Trojica, ktorá je tu prezentovaná, je citlivá na mráz, existujú však aj vytrvalé črepníkové rastliny a tie je možné nechať vonku celoročne.

Existujú kvitnúce črepníkové rastliny, ktoré majú krásne, farebné kvety, zatiaľ čo iné sú nekvitnúce zelené rastliny, ktoré v kvetináčoch vyzerajú krásne. Teraz budete zvedaví, aké kvetináče máme na mysli a ktoré patria medzi naše obľúbené. Tu sú prezentované v texte a obrázkoch.

Rozkvet petúnií môžete od mája do októbra obdivovať vo svojej záhrade alebo na balkóne.

Krásne petúnie v kvetináči pred domom pútajú ružové kvety

  • Populárne črepníkové rastliny na balkóny a terasy – petúnie

Petúnie sú u nás celoplošne obľúbené ako balkónové rastliny. V kvetináčoch alebo škatuliach neúnavne ukazujú svoje nádherné kvety od mája do prvého mrazu. Jeho typické lievikovité kvety sú ľahko rozpoznateľné, pretože dokonale vyniknú a kontrastujú s tmavozelenými listami v ich sýtych farbách. Rozmanitosť farieb petúnií je skutočne pôsobivá. Kvitnú v bielej, ružovej, modrej, purpurovej a červenej farbe a kvety môžu byť bodkované, hviezdicovité alebo pruhované. Kvetinárstvo rozdeľuje petúnie do štyroch hlavných skupín. V prvom rade ide o petúnie Grandilflora, ktoré majú nadrozmerné kvety, a petúnie multiflora, ktoré rastú kompaktne a majú menšie kvety. Potom sú to malé petúnie NanaCompacta a nádherné závesné petúnie, ktoré vždy upútajú pozornosť každého.

 Biele kvety týchto petúnií kontrastujú so sviežou zeleňou trávnika a sú ozdobou záhrady.

Črepníkové biele kvety petúnie

Tipy na starostlivosť: Nájdite svojim petúniám slnečné a chránené miesto, pretože práve tam sa budú cítiť príjemne a silne kvitnú. V čiastočnom tieni tvoria menej kvetov, ale viac listov. V horúcich letných dňoch by mali byť črepníkové rastliny ráno a večer zalievané vodou z vápenného alebo dažďového dažďa. Tu je potrebná opatrnosť! Zalievajte priamo pôdu, nie kvety a listy petúnie! Pôda musí byť dobre odvodnená a hnojená každé dva týždne. Petúniu je tiež potrebné pravidelne čistiť, to znamená odstraňovať zvädnuté, zvädnuté a poškodené oblasti.

Tieto farebné letné kvitnúce kvety vynikajú svojimi krásne tvarovanými kvetmi.

Črepníkové verbeny letné kvitnúce rastliny

S týmito modrasto-fialovými kvetmi v bielom kvetináči môžete ľahko vytvoriť prízvuk vonku.

Črepníkové rastliny Verbena namodralé - fialové kvety zvýrazňujú

  • Verbenas – elegantné kvety v nádherných farbách

Našim ďalším obľúbeným medzi črepníkovými rastlinami je verbena, ktorá boduje aj nádhernými kvetmi. Ľudovo sa mu hovorí verbena. Verbeny pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky, ale dnes sú ich početné druhy rozšírené po celom svete, samozrejme aj v Nemecku. Tiež by bolo zaujímavé vedieť, že táto rastlina bola ešte v dávnych dobách známa. V tej dobe sa verilo, že má liečivé a zázračné vlastnosti. Verbena bola známa ako „rastlina kúzla narodenia“ a ako liek na zranenia. Dnes je cenený ako krásny vonkajší ornament. V závislosti od druhu môžu verbeny dorásť do rôznych výšok, ale ich kvety sú vždy krásne a veľmi elegantné. Sú biele, ružové, fialové alebo zafarbené v určitom odtieni modrej, ale nikdy nie v žltej.

Jemné fialové kvety verbeny vyzerajú perfektne v kvetináči rovnakej farby

Črepníkové rastliny verbeny jemné kvety fialky v rovnako sfarbenom kvetináči

Tipy na starostlivosť: Verbeny sú črepníkové rastliny s jednoduchou starostlivosťou, ktoré vydržia aj ostré letné slnko. Jeho jemné vlny kvetov odolávajú vetru a dažďu. Tieto elegantné rastliny môžete pestovať vo vaniach, truhlíkoch alebo kvetináčoch a kombinovať ich s inými trvalo kvitnúcimi odrodami. Takto získate skvelé kvetinové úpravy, ktoré vonku slúžia ako pútadlo. Verbeny sú spravidla nenáročné, ale potrebujú pravidelnú zálievku a hnojenie. Navyše nikdy nenechajte pôdu týchto elegantných črepníkových rastlín vyschnúť. Zamokrenie je škodlivé aj pre túto okrasnú rastlinu. Odumreté, poškodené a zvädnuté listy však treba pravidelne odstraňovať.

 V kvetináči upúta pozornosť – farebná žihľava!

  • Atraktívne sú aj krásne sfarbené listy – farebná žihľava

V neposlednom rade vám chceme otvoriť krásu farebnej žihľavy pred očami. Táto rastlina v kvetináči skutočne boduje krásne sfarbenými a jemne vzorovanými listami. Farby sú vždy intenzívne, či už medená červená, svetlo žltá alebo zelená, rýchlo upútajú pozornosť každého. Táto črepníková rastlina pôvodne pochádza z tropických oblastí Ázie a Afriky, ale v súčasnosti je veľmi populárna v celej Európe. Je veľmi ľahké sa oň starať a rýchlo rastie. Farebná žihľava má rada slnečné miesta, ale na jasnom letnom slnku nemôže dobre prospievať. Visia bezvládne na slnku a môžu dokonca zomrieť. Pre tieto črepníkové rastliny je najlepšie vybrať čiastočne zatienené miesto vo vašej záhrade, kde sa farebné žihľavy zaručene dobre rozvinú.

 Krásne tvarované listy farebných žihľaviek žiaria v tmavo červenej a svetlo zelenej farbe.

Žihľava tmavočervená na schodisku v záhrade

Tipy na starostlivosť:  Rovnako ako prvé dve rastliny v črepníkoch, ktoré sú tu predstavené, aj o farebnú žihľavu sa dá ľahko starať. Bez problémov sa o ne môžu starať aj začiatočníci v záhradníctve alebo ľudia, ktorí nemajú zelený palec. Pôdu v kvetináči udržiavajte vždy čerstvú a voľnú, v lete výdatne zalievajte a prihnojujte raz týždenne. Farebné žihľavy sú skutočne nenáročné, ale sú príjemným doplnkom každého vonkajšieho priestoru.

 Túto nádheru kvetov môžete obdivovať iba bez slova

Črepníkové rastliny bez slova obdivujú nádherné kvety

Skombinujte rôzne črepníkové rastliny a vytvorte krásne kvetinové úpravy

 Táto prírodná krása poteší oči i dušu.

Črepníkové rastliny Prírodná krása Žihľava poteší oči i dušu.

 Stále tam treba zelený prízvuk?

Črepníkové rastliny robia záhradu so zeleným akcentom atraktívnou

 Tieto jemné verbeny zdobia záhradu

Črepníkové jemné verbeny zdobia záhradu

 Niet pochýb o tom, že príroda je najväčší umelec!

Črepníková rastlina biele kvety svetlo zelené listy kamenná lavička v záhrade

 Každý sa môže presvedčiť sám!

Črepníkové rastliny veľké zelené listy upútajú pozornosť v záhrade