Rezanie levandule: čo o nej potrebujete vedieť?

Prerezávanie rastlín je základnou súčasťou starostlivosti o stromy a rastliny, pretože podporuje ich rast, silu a dlhovekosť. V tejto súvislosti vám dáme tipy a triky, ako a kedy rezať levanduľu, aby ste si dlho mohli užívať sladkú vôňu tejto záhradnej rastliny.

Rezanie levandule – kedy a ako?

Levanduľový rez, keď levanduľová kytica

Kvitnúce levanduľové rastliny nádherne voňajú

Levanduľa, keď nakrájate odrody levandule Anglická levanduľa

Prečo by ste mali nakrájať levanduľu??

Levanduľa je známa svojou upokojujúcou vôňou, zdravotnými výhodami a protizápalovými vlastnosťami. Jeho pestovanie je relatívne jednoduché a údržba je hračka! Pokiaľ ho striháte dvakrát ročne, môžete dosiahnuť dlhotrvajúce výsledky s minimálnym úsilím.

Levanduľové rastliny robia záhradu nádhernou

Kedy znížiť levanduľa tipy záhradné rastliny

Prerezávanie trénuje vašu rastlinu, aby vydržala viac stresu a presúva živiny do nových stoniek, než aby opravovala staré. A samozrejme to má aj ďalšiu výhodu, pretože rastlina je úhľadná a krásne tvarovaná! Predtým, ako si levanduľu nakrájate, je dôležité zistiť, s akým druhom levandule máte do činenia.

Aké druhy levandule existujú??

Kedy nakrájať odrody levandule?

Odrody levandule

Existuje mnoho odrôd levandule, ale upriamujeme pozornosť na dve najobľúbenejšie – anglickú a francúzsku levanduľu. Aj keď môžu mať rôzne obdobia kvitnutia, techniky ich prerezávania sú rovnaké.

Levanduľa tak krásne kvitne!

Levanduľa nakrájaná na levanduľu

Anglická levanduľa (Lavandula angustifolia)

Táto „skutočná levanduľa“ je najuniverzálnejšia zo všetkých odrôd. S náležitou starostlivosťou môže žiť až 25 rokov alebo dlhšie. Vonku sa mu veľmi dobre darí a má dlhé, štíhle kvety, ktoré kvitnú od konca jari do začiatku leta. Ľahké prerezávanie sa odporúča najlepšie po prvom zbere, po ktorom nasleduje ťažšie prerezávanie koncom leta alebo na jeseň. Nie je to však problém, ak vám chýba strih. Anglická levanduľa funguje dobre vo veľkých živých plotoch na dvore alebo v záhrade.

Anglická levanduľa

Kedy nakrájať levanduľové odrody levandule anglickej levandule

Francúzska levanduľa (Lavandula dentata)

Francúzska alebo španielska levanduľa kvitne uprostred jari. Má životnosť tri až päť rokov. Tento má menšie kvety s jemnými lístkami, ktoré pripomínajú motýle. Francúzska levanduľa kvitne v lete alebo na jeseň a regeneruje sa rýchlejšie ako jej anglický príbuzný. To znamená, že ho musíte rezať zľahka, ale častejšie.

Francúzska levanduľa síce zle znáša nízke teploty, je však vynikajúcou okrasnou rastlinou v záhrade!

Francúzska levanduľa

Kedy nakrájať levanduľové odrody levandule francúzska levanduľa

Kedy je najlepší čas na prerezávanie??

Pri väčšine druhov levandule sa prerezávanie najlepšie vykonáva na jar alebo na jeseň po zbere. Levanduľu je dôležité zastrihnúť niekoľko mesiacov pred začiatkom zimy. Pravidelné prerezávanie dvakrát ročne poskytne vašej levanduľovej rastline čas na regeneráciu čerstvých kvetov a udržanie sa v dobrej kondícii aj na ďalšiu sezónu..

Prerezávanie rastlín na jar

Jarné nožnice rezané levanduľou

Pri mladých rastlinách nechajte rastlinu najskôr zakoreniť a potom v prvom roku orežte nový porast, aby pridal objem. Ak pravidelne prerezávate mladé levanduľové rastliny a nenecháte ich kvitnúť, potom bude prerezávanie v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov oveľa jednoduchšie.

Vytrvalé rastliny vyžadujú silné prerezávanie a môžete odstrániť až tretinu dĺžky stonky.

To isté platí pre zrelé rastliny. Ak s rezom začnete skoro, môžete svoju zrelú rastlinu levandule orezať o niečo viac. Takto prebudíte spiace staršie stonky, aby mohli znova kvitnúť.

Na jar je prerezávanie rastlín levandule veľmi dôležité

Levanduľové rezané jarné záhradné rastliny

Predtým, ako začnete levanduľu krájať, budete potrebovať niekoľko nástrojov. Ostrenie nožníc dodá vašim rastlinám čistý strih. Aby ste sa vyhli kontaminácii a chorobám, zaistite, aby boli vaše nástroje čisté a správne dezinfikované v zriedenom bieliacom roztoku:

  • Záhradné rukavice pre hygienu a ochranu
  • Nôž na záhradu pre malé rastliny
  • Nožnice na živý plot pre väčšie kríky a živé ploty, ktoré rastú vonku

Dobre si pripravte náradie

Kedy rezať levanduľovú jar záhradnícke nožnice

Budete potrebovať záhradnícke nožnice

Levanduľu nakrájajte, kedy a ako

Možno aj nožnice na živý plot

Levanduľový rez, keď levanduľa jar

Ako nakrájať levanduľu?

Ak chcete ozdobiť svoj dom alebo záhradu krásnymi, voňavými kvetmi levandule, potom musíte svoje rastliny levandule strihať pravidelne najmenej dvakrát ročne (na jar a na jeseň).

Rastliny levandule zrežte najmenej dvakrát ročne

Kedy rezať nožnice levandule odrody levandule

Vykonajte jarné upratovanie odstránením odumretých alebo poškodených častí a kvetov z kríka. Môžete to urobiť aj cez leto, alebo to opakovať tak často, ako treba počas celého roka.

Zoberte zväzok klíčkov a potom dobrými nožnicami zastrihnite aspoň tretinu dĺžky. Nikdy však nerežte príliš blízko zeme, pretože by mohli opäť narásť.

Takto sa krája levanduľa

Levanduľa rez keď tipy

Levanduľa miluje slnko! Uistite sa teda, že sa mu darí na mieste s množstvom slnečného svitu. Ak však máte do činenia s anglickou alebo španielskou levanduľou a nachádzate sa v chladnejšom podnebí, musíte urobiť určité opatrenia. Rastliny levandule môžete pred mrazom chrániť tak, že ich v zime presťahujete do skleníka alebo k vám domov.

Vychutnajte si nádhernú vôňu rastlín levandule na vlastnom prahu

Prerezávanie levandule pri navrhovaní levandule na dvore

Teraz viete, ako a kedy si levanduľu nakrájať. Robte to pravidelne a vaše rastliny vám budú vďačné. A z ich nádherne voňavých kvetov levandule sa budete môcť tešiť dlhé roky.

Rezanie levandule – urobte to ako záhradník!

Levanduľa pri rezaní levanduľových odrôd záhradných rastlínJarné záhradnícke nožnice rezané levanduľou Levanduľa po rezaní levandulová záhradná cesta Kedy znížiť levanduľa tipy Landel odrody