Rozpoznať a správne bojovať s molmi dubovými

Moly dubové procesie sa už v tejto krajine šíria stále viac. Chlpatí škodcovia pôvodne pochádzajú zo strednej a východnej Európy, ale kvôli klimatickým zmenám sa už na severe cítia celkom príjemne. Mierne zimy a teplejšie jarné počasie im ponúkajú dokonalé životné podmienky a lákajú ich aj mnohé dubové lesy. Drzé larvy nielenže jedia listy stromov holé, ale sú tiež problematické pre ľudí a zvieratá a v niektorých prípadoch dokonca skutočne nebezpečné. Nie nadarmo mnohé federálne štáty vykonávajú pravidelné kontrolné opatrenia a vynakladajú na ne veľkú časť svojho rozpočtu. Prečo sú pre nás moly dubové tak škodlivé, ako ich môžete rozpoznať a čo s tým môžete urobiť, to sa dnes dozviete tu.

Húsenice možno často vidieť v radoch ako sprievod 

Motýľ dubový je nebezpečný

Rozpoznať dubové mory procesívne

Moura dubového procesora sa v skutočnosti nazýva larvy / húsenice rovnomenného motýľa. Na rozdiel od svojich nástupcov je motýľ úplne neškodný aj pre nás ľudí. Má rozpätie krídel asi 3 cm a je maskovaný v hnedosivých odtieňoch. Jeho hlava a celé telo sú pokryté krátkymi vlasmi.

Ľahko sa dá zameniť s inými molmi. Mora žije v auguste iba niekoľko dní a v tomto čase kladie vajíčka do korún dubov. Tieto sú šikovne maskované šupinami a sekrétmi a prezimujú na strome. Larvy sa potom liahnu na začiatku / polovici mája a začnú šesť po sebe nasledujúcich lariev.

Takto vyzerajú mierne napadnuté duby

Dub procesorový molica škodlivý dub

Jedia listy dubov a od tretieho životného cyklu sa začínajú vytvárať takzvané siete alebo hniezda. Tieto slúžia ako ubytovanie a ochrana pre húsenice, ako aj pre neskoršie šteňatá v júli / auguste. Húsenice motýľa dubového sa v skutočnosti pohybujú v takzvaných procesiách od nosa k chvostu, a dajú sa preto ľahšie odlíšiť od ostatných húseníc. Navyše ich hniezda vidno iba na stromoch a nikdy nie na stenách, záhradných plotoch alebo iných objektoch.

Nemýľte si duba procesijného s inými húsenicami

molica dubová procesijná škodlivá

Prečo sú dubové procesiové mory nebezpečné??

Nebezpečné tajomstvo húseníc spočíva v ich tenkých bodavých chĺpkoch. Obsahujú thaumetopoein, agresívny jed zo žihľavy. To je schopné vyvolať silné alergické reakcie, ktoré môžu viesť k svrbeniu a začervenaniu pokožky, bolestiam hrdla a bronchitíde až k astme alebo dýchavičnosti. Larvové chĺpky sú ostnaté, a preto sa môžu ľahko a predovšetkým dlho prichytávať na koži a slizniciach ľudí a zvierat. Ak dôjde k vdýchnutiu alebo vniknutiu do oka, v mnohých prípadoch je možné očakávať vážne následky. V naliehavých situáciách by ste sa mali určite obrátiť na pohotovostného lekára a ak máte vyrážku z dubového móla alebo alergiu, mali by ste postihnuté časti tela ošetriť kortizónovým krémom a tiež užívať antihistaminiká. Odporúča sa tiež dôkladne sa umyť a prezliecť, ak prídu do kontaktu s bodavými vlasmi lariev.

Štipľavé chĺpky lariev môžu spôsobiť svrbivé vyrážky 

vyrážka z motýľa dubového procesia

Prečo sa šíria dubové procesívne mory??

Ako sme už uviedli vyššie, dokonca aj v našich zemepisných šírkach ponúkajú vyššie teploty dokonalé podmienky pre otravného motýľa dubového. Nadmerné používanie pesticídov navyše vo veľkom ničilo ich prirodzených predátorov. Sotva existujú faktory, ktoré by mohli zastaviť rýchle šírenie škodcov. Niektorí odborníci na to uvádzajú ďalší dôvod, a to zvýšený obchod s mladými dubmi z južnej a strednej Európy. Pravdepodobne kvôli nedostatočnej kontrole mnoho vajec duba procesijného prichádza do Nemecka bez povšimnutia.

Larvy sa rýchlo množia a rýchlo obťažujú 

larveno duba procesorového

Ovládanie mory dubového procesora – hlavné metódy

Napriek tomu, že pre týchto škodcov neexistujú žiadne oficiálne požiadavky na hlásenie, je lepšie akékoľvek zamorenie ihneď nahlásiť príslušnému orgánu. Alebo sa obráťte priamo na profesionálneho škodcu. Pretože odstrániť hniezda a húsenice sami nie je vôbec dobrý nápad. Štipľavé chĺpky sú extrémne lámavé a môžu vo vzduchu letieť niekoľko stoviek metrov. Odborníci sú s tým veľmi oboznámení a dubové mory procesívne vhodne odstránia. Vo väčšine prípadov sa to robí pomocou mechanických metód, ako je vysávanie priemyselným vysávačom. Niekedy sa používajú vysokotlakové čističe a striekajú sa pesticídy a iné insekticídy. Posledné kroky bohužiaľ nie sú len poriadne drahé, ale sú škodlivé aj pre životné prostredie a zároveň zničia mnoho ďalších druhov motýľov a užitočného hmyzu..

Vysávanie hniezd je pomerne šetrná metóda 

Bojujte proti moru dubovému

Z týchto dôvodov vedci vyvíjajú aj novšie metódy kontroly, ktoré sú čisto biologické. Najbežnejšie sa používa baktéria Bacillus thuringiensis a škrkavky, tiež známe ako nematódy. Baktérie a červy sú schopné preniknúť do lariev, vysušiť ich a zničiť zvnútra. Ide teda o biocídy, ktoré nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky. Napriek tomu by sme to nemali preháňať a nemali by sme tieto prostriedky používať na veľkej ploche nekontrolovane, pretože to môže postihnúť aj iný užitočný hmyz..

Odborníci môžu liečiť nákazu správne a bezpečne 

Bojujte s nebezpečnými molami dubovými

Je tiež veľmi šetrné k životnému prostrediu podporovať prirodzených predátorov mory dubovej a prilákať ich. Medzi najdôležitejšie z nich patria osy, dravé chrobáky, netopiere a niektoré vtáky, ako sú sýkorky, dudky alebo kukučky. Môžete sa stať aktívnymi sami a zavesiť vtáčie búdky v záhrade alebo v parku a pestovať rôzne zdroje potravy na rastlinnej báze, ako sú kvety a bylinky bohaté na nektár.

Kozy sa rady živia vajíčkami a larvami mola dubového

použite sýkorky proti molám dubovým

Buďte teda ohľaduplní a zodpovední voči sebe i voči druhým. Ak zbadáte hniezda nebezpečných húseníc, ihneď ich nahláste a nepribližujte sa k nim. Chráňte pred ňou predovšetkým deti a domáce zvieratá a nechajte sa vyšetriť lekárom, najmä ak máte doplatok alebo alergiu.

Vyhláste vojnu molovi dubovému! 

Dubová technologická mol na dub

Aby mal menšiu šancu rozšíriť sa na veľkú plochu 

Larvy duba procesionárskeho

Mora vyzerá celkom podobne ako ostatné mory 

Rozpoznať molu procesionálnu moru

Hniezda sú často dobre maskované 

Ovládanie duba procesorového mory

Ovčia vlna akoby odháňala larvy 

ovčia vlna proti motúľovi dubovému

Larva dubového procesiaRozpoznať dubové mory procesívne Dub procesionársky mol veľké larvy Motýľ dubový zničí hniezdo Dubové procesiové hniezdo Bojové mory procesívne dubové rozpoznať nebezpečné dubové procesívne mory Nebezpečné dubové procesiové hniezdo