Skvelé tipy pre bambus do vašej záhrady – tiež to pravé pre menšie plochy

skvelé tipy na bambus zelená mágia

Skvelé tipy pre bambus do vašej záhrady – tiež to pravé pre menšie plochy

Bambus je úžasný. Množstvo odrôd, veľkostí, farieb a rastových vzorov zaisťuje, že ide o bambus, ktorý môže rásť takmer v každej záhrade.

Bambus má však v malých priestoroch zlú povesť.

Mnoho domácich záhradníkov je nervóznych z jeho schopnosti rásť alarmujúcim tempom. Bambus však môže byť bezpečne zahrnutý v domácich záhradách – aj v menších – ak sa naučíte správne techniky, porozumiete vzorcu rastu rastliny a vyberiete si odrodu, ktorá vyhovuje potrebám vašich webových stránok. Bambus je technicky drevnatá tráva; a len zriedka kvety, a rozširuje sa odosielaním podzemných výhonkov, nazývaných oddenky.

Rozsah, v akom bambusové rastliny produkujú oddenky a ich odstraňovanie z materskej rastliny, je hlavným rozdielom medzi týmito dvoma druhmi bambusu: zhlukovanie a beh..

Pri troche rozmýšľania môže byť bambus jednou z najťažšie pracujúcich rastlín s najnižšou údržbou na vašom pozemku. Tu je niekoľko úvah a tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti pri plánovaní bambusu vo vašej záhrade.

Hrudkujúci bambus

skvelé tipy na bambus zelená stena veľa drevených trámov

Táto odroda je veľmi dynamická a môže vyrásť do veľkého kríka

skvelé tipy na bambusové zhluky

Clumps Bamboo je neútočiaca rastlina s trsmi, ktoré nerozširujú stonky. Je vhodný do menších priestorov, pretože je dobre zvládnuteľný (väčšina odrôd vyššie sa pohybuje v rozmedzí od 2,44 do 4,88 metra v miernom podnebí) a kompaktný. Tieto rastliny majú tendenciu mať štíhlejšie stonky a vyzerajú ako bambusový živý plot. Zhlukovanie bambusu nevyžaduje žiadne zábrany a v malej záhrade bude kvitnúť v rôznych situáciách.

Tip: Fargesia bambus je jedným z najlepších hrudkovitých typov bambusu pre malú záhradu a dobre sa hodí za rôznych svetelných podmienok. Mojou obľúbenou odrodou je Fargesia robusta s nízkou údržbou, ktorá v miernom podnebí dorastá do maximálnej výšky 4,26 m. Uprednostňuje sa aj rozmanitosť bambusových medveďov pandy – bohužiaľ sa to nevyužíva v mieste, kde žijem!

Prevádzka bambusu od Integration Design Studio, Landscape Architects

skvelé tipy na bambusové nápady na zelenú výzdobu

Bežiaci bambus má tendenciu sa dynamicky šíriť, takže na začlenenie do malého záhradného priestoru potrebuje viac plánovania a kontroly. Bežiaci bambus je hrubší, má dobre rozložené stonky a ponúka väčšiu flexibilitu v krajine. Bočné vetvy je možné odstrániť, aby sa odhalili často farebné stonky, a tak sa umožnil výhľad do záhrady.

Tip: Z mnohých možností výroby bambusu sú moje obľúbené pre malé záhrady Phyllostachys nigra (čierny bambus) a Phyllostachys aurea (zlatý bambus) kvôli pomalému rastu a úžasnej farbe stonky. Zlatý bambus funguje dobre na tmavom pozadí a čierny bambus poskytuje veľký kontrast k svetlejším výsadbám v záhrade..

Bambus ako kontajnerová rastlina od Aloe Design

skvelé tipy pre bambus čerstvé zelené rastliny a tmavé kamienky

 Kvetináče sú perfektné aj na balkón

skvelé bambusové tipy zasadené do kvetináčov

Rast koreňov je veľkým problémom pri pestovaní bambusových výsadieb. Niektorým behajúcim bambusom sa darí v kontajneri. Pretože je rastlina nad zemou a často je obklopená kameňmi, všetok rast sa koncentruje do priestoru, ktorý obsahuje. Musíte sa uistiť, že sú nádoby dobre napojené, aj keď listy vášho bambusu môžu zhnednúť.

Tip: Bambusu sa v suchých podmienkach nedarí, a tak sú automatické zavlažovacie systémy skvelým spôsobom, ako zabezpečiť pravidelné zavlažovanie.

Vstavaný bambus

skvelá bambusová obrazovka na ochranu osobných údajov s dreveným pozadím

Úzke pasáže sú plné života

skvelé bambusové tipy zelená dekorácia pre úzke prechody

 Bežecký bambus môže byť tiež zabudovaný, ale vyžaduje koreňovú bariéru pre skorší rast, aby sa zabránilo rastu v okolitom záhradnom lôžku. Bambusová bariéra (často nazývaná oddenková bariéra) je hrubá plastová fólia, ktorá sa ponorí najmenej tri stopy do zeme okolo bambusových rastlín a vyčnieva niekoľko centimetrov nad zemou. Oddenky sú presmerované do vyhradenej oblasti pre bambus a okolitá záhrada je chránená pred rastom bambusu. Riečne skaly umiestnené okolo spodnej časti rastlín predstavujú účinný spôsob, ako skryť bambusovú bariéru a doplniť architektonické stonky. alfa

Pre vertikálny priestor

skvelé tipy pre bambus ako stromy v záhrade

Krásna rastlinná bariéra za domom od Aloe Design

skvelé tipy na bambus obývacia stena z rastlín

Bežiaci bambus je väčší ako hrudkový, preto musíte vziať do úvahy množstvo vertikálneho priestoru, ktorý je k dispozícii. Výšku rastliny je možné ovládať vyrezaním stoniek, ktoré sú v porovnaní s rastlinou príliš vysoké.

Tip: Nikdy „nestrihajte“ bambusové rastliny, pretože na križovatke vyrastú nevzhľadné masy listov a ovplyvní sa pôvabný, prirodzený tvar rastliny..

Pretože je bambus taký ohybný, väčšie exempláre sa často nakláňajú pod ťarchou svojich vrcholových konárov. V tesných priestoroch to môže spôsobiť problém. Ohyb v bambuse zvládnete rebríkovým systémom sušeného bambusu.