Správna oleandrová starostlivosť o krásne kvety so stredomorskou atmosférou

Nie nadarmo sa v tejto krajine oleandru hovorí aj vavrín. Lesklé zelené listy a nádherný profil ako vavrín a svieže kvety ako ruže. Nádherná rastlina je jednou z najkrajších v celej oblasti Stredozemného mora a rozbúši srdce mnohých profesionálov a hobby záhradníkov. Ale aj ľudia, ktorí vôbec nemajú zelené prsty, sú touto stredomorskou krásou fascinovaní a chcú ju mať na svojom balkóne, terase alebo v záhrade. Ak ste sa tiež stali fanúšikom tejto skvelej rastliny, nižšie sa môžete dozvedieť viac o tom, ako funguje správna starostlivosť o oleander a na čo by ste si mali dať pozor.

Udržujte oleander ako kontajnerový závod v Nemecku

záhrada oleander záhradná rastlina stredomorská

Starostlivosť o oleandre – poloha, pôda a zalievanie

Nádherný vavrínový vavrín je skutočným slnečným dieťaťom, tak ako by vo svojej južnej domovine mal byť. Vo voľnej prírode rastlina rastie v suchých údoliach riek alebo na brehoch. V Nemecku však v zime nemôže prežiť vonku. Je preto bežné a odporúča sa mať oleander iba ako kontajnerovú rastlinu a potom ho nechať vonku od apríla do mája do septembra až októbra..

Vždy by ste si preň mali vybrať chránené, slnečné miesto. Nepretržitý dážď rastline neprospieva, preto by ste pred ňou mali chrániť najmä mladšie rastliny. Balkón alebo terasa orientovaná na juh alebo juhozápad je ideálnym miestom, kde sa oleander cíti skutočne dobre. V záhrade, najmä na jar alebo na jeseň, môže byť rastlina umiestnená v blízkosti južnej steny domu. Toto vyžaruje dodatočné teplo a ponúka oleandrom dobrú ochranu pred vetrom.

Ak sa oleander bude cítiť dobre, bude kvitnúť zo všetkých síl

olander v hrnci záhradný dizajn leto

Optimálna pôda pre oleander je skôr hlinitá. Pôda by mala byť stále dostatočne bohatá na humus a živiny a nemala by vyschnúť. Rastlina má tiež celkom dobrú znášanlivosť vápna a dokonca môžete z času na čas pridať do vane hnojivé vápno. Vyvarujte sa dažďovej vody na zalievanie, pretože to môže spôsobiť, že sa črepníková pôda v dlhodobom horizonte stane príliš kyslou pre rastlinu a poškodí ju. Hlavne v lete by ste mali svoj oleander polievať pomerne často, niekedy až trikrát denne. Optimálne sa mu teda darí a poďakuje vám nádhernými kvetmi a ľahkou stredomorskou vôňou.

Pocit dlhšej dovolenky zaručený!

starostlivosť o biele ružové kvety oleandra

Nakrájajte oleander

Správna starostlivosť o oleander rozhodne zahŕňa prerezávanie rastliny. Rastlinu by ste v žiadnom prípade nemali strihať na jeseň pred zazimovaním, pretože by ju to podráždilo a mohlo by to reagovať novými výhonkami a kvetmi. Ale to nie je dobré pre fázu odpočinku. Oleander preto nakrájajte na jar, krátko po vybratí zo zimoviska. Najlepšie je odstrihnúť asi tretinu výhonkov rastlín veľmi blízko zeme a iba mierne cúvať ďalšiu časť. Podporí sa tak rast nových výhonkov a kvitnutie je potom tiež oveľa výdatnejšie. Pri prerezávaní dávajte veľký pozor, aby ste kvetenstvo nevyrezali sami. V opačnom prípade v lete nebudú žiadne kvety.

Buďte opatrní pri prerezávaní oleandrov!

tipy na rezanie oleandra

Hibernate oleanders

Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, oleandru musíte zaistiť vhodné zimovisko. Najlepšie sú dobre vetrané pivnice a garáže, ktoré majú tiež okná. Odporúčame tiež nevykurovanú miestnosť, svetlú chodbu alebo zimnú záhradu. Je dôležité, aby sa teplota pohybovala okolo 5 až 10 stupňov Celzia a aby rastlina dostala dostatok svetla. Keď teploty na jeseň klesnú pod nulu, je najvyšší čas priviesť rastlinu do jej zimoviska. Na jar môžete oleander dostať v niektorých oblastiach Nemecka von, možno už v apríli. Je však vhodné počkať až po ľadových svätých.

Dobrá ventilácia zabraňuje vzniku chorôb a plesní

dizajn terasy meditarrande rastliny oleander starostlivosť

Pozor! Oleander je jedovatý

Áno, bohužiaľ táto kráska patrí k jedovatým rastlinám. Je za to zodpovedný glykozid oleandrín, ktorý je v ňom obsiahnutý. Všetky časti oleandra sú jedovaté, preto by ste s nimi v mnohých prípadoch mali byť opatrní. Zvlášť rodiny s malými deťmi alebo domácimi zvieratami by sa bez neho mali zaobísť. Pri strihaní určite noste rukavice, pretože šťava je rovnako toxická a môže spôsobiť podráždenie pokožky. Potom nožnice umyte a odrezky včas odstráňte (nedávajte ich na kompost!).

Jedovatá kráska zo Stredomoria

kvety fialových oleandrov

Škodcovia a choroby oleandrov

Napriek tomu, že oleander patrí medzi pomerne robustné druhy rastlín, niektorí škodcovia mu môžu spôsobovať problémy najmä v nepriaznivých podmienkach a nesprávnej starostlivosti. Patria sem napríklad roztoče, rozchodníky a múčniky, ako aj vošky obyčajné. Aby ste s nimi včas bojovali, môžete na trhu nájsť mnoho udržateľných a ekologických nápravných opatrení. Nesiahajte hneď po silnom chemickom klube a v prípade potreby vyskúšajte výkonnejšie prerezávanie.

V niektorých prípadoch môžete proti voškám bojovať aj domácimi prostriedkami

udržiavať oleandre v boji proti voškám

Takzvaný krab oleandra môže byť pre rastlinu veľmi nebezpečný. Je to spôsobené baktériou a je pre rastliny dosť agresívne a nákazlivé. Sledujte ich preto pravidelne a okamžite reagujte. Ochorenie spoznáte podľa čiernych škvŕn na listoch a vetvičkách, ktoré sú obklopené svetlejším okrajom a pôsobia zmrzačene. Čo by ste potom mali urobiť? Jednoducho opatrne odrežte všetky infikované časti rastliny a bezpečne ich zlikvidujte. Následne riad vydezinfikujte 70 -percentným alkoholovým roztokom (lieh).

Dúfame, že sme vám boli nápomocní pri týchto dôležitých tipoch starostlivosti. Bádajte ďalej a ošetrujte svoju rastlinu správnou starostlivosťou o oleandre s láskou a trpezlivosťou!

Potom vám poďakuje množstvom kvetov a nezameniteľným stredomorským nádychom

záhradná rastlina starostlivosť o oleandre v kvetináči

záhradný dizajn záhradné rastliny starostlivosť o oleandre starostlivosť o zelené listy oleandra

záhrada ošetrujúca svetlo ružové kvety oleandra

Skvelá odroda oleandrov z Mexika

mexická odroda starostlivosti o oleandre

Oleander sa dá dokonale a ľahko množiť odrezkami

oleander starajúci sa o odrezky   leto starostlivosť o oleandre

Správny rez zabezpečí v lete dostatok kvetov

tipy na starostlivosť o oleander

Nádherná oleandrová odroda „Alba“ ukazuje svoje snehobiele kvety

biele kvety starostlivosti o oleander

jemné tipy na starostlivosť o ružové kvety oleandra  starostlivosť o oleander z pomarančových kvetov

ružové kvety starostlivosť o oleandre

letná dovolenka grécko oleander starostlivosť