Správna starostlivosť o zimný jazmín – čerstvé kvety v chladnom období

Zimný jazmín (Jasminum nudiflorum) je skutočným kvetinovým pokladom uprostred zimy. Poteší naše oči nádhernými žltými kvetmi všetkých čias, keď takmer všetky ostatné rastliny a kvety hibernujú. Jedinečná rastlina je pomerne robustná a ľahko sa o ňu stará. Je vhodný na zazelenanie živého plota aj na stenu a strihá jemnú postavu aj vo vedre. Nižšie sa dozviete viac o správnej starostlivosti o toto nádherné zimné kvitnutie a na čo by ste si vo všeobecnosti mali dávať pozor.

Jemné kvety aj na snehu

rezanie zimných jazmínových záhradníckych tipov

Zimný jazmín – pôvod, poloha a pôda

Tento druh jazmínu sa nazýva aj žltý jazmín a patrí do rodiny olív. Na rozdiel od ostatných príbuzných nezapácha. Jeho žlté kvety sú veľmi podobné ako u zlatice, ale majú viac okvetných lístkov a kvitnú od januára alebo dokonca v decembri pri vyšších teplotách.

Robustný jazmín pochádza z východnej Ázie, Mexika a Guatemaly a často rastie v dosť vysokej nadmorskej výške viac ako 1000 m n. M. Rastlina je teda skutočným preživším. Napriek tomu, že ich púčiky znesú teploty pod -15 stupňov Celzia, ich kvety sú citlivejšie, a preto rastú po krokoch. Ideálnym miestom pre váš zimný jazmín je preto slnečné až čiastočne zatienené miesto, ktoré je tiež chránené pred vetrom. Ideálne sú napríklad slnečné svahy a hrádze, ale žltý jazmín sa celkom dobre darí aj ako pôdny kryt. Aj keď rastlina nie je na pôdu veľmi vyberavá, najlepšie sa cíti na kriedových, piesočnatých pôdach, ktoré sú dobre odvodnené a bohaté na živiny.

Perfektná plazivá alebo visiaca rastlina v zime

záhradný dizajn tipy na starostlivosť o jazmín v zime

Výsadba, polievanie a rozmnožovanie

Najlepší čas na zasadenie zimného jazmínu je na jar. Má teda dostatok času na vývoj až do zimy. Rastlina zvyčajne kvitne v druhom roku. Hneď po výsadbe je lepšie prihnojiť silným kompostom, aby ste rast optimálne podporili. V zime nemusíte jazmín zalievať a v lete alebo keď pôda vysychá, bolo by vhodné zalievať ju každú chvíľu. Nepreháňajte to však, pretože rastlina nemá rada premokrenie. Potom je lepšie mať suchšie obdobie ako príliš veľa vlhkosti.

Pri množení sa nespoliehajte na semená, ale predovšetkým na platiny alebo odnože. Výhonky, ktoré sa dostanú na zem, zvyčajne tvoria korene samy. Na jar ich teda môžete oddeliť a zasadiť inde. Pomerne ľahký a jednoduchý je aj spôsob rozmnožovania pomocou odrezkov.

Zimný jazmín vám každú zimu ďakuje za vašu láskyplnú starostlivosť

Nakrájajte zimný jazmín

Nakrájajte zimný jazmín

Robustný zimný kvitnúci strom nemusí byť nutne často rezaný. Napriek tomu vždy dobre znáša prerezávanie, aj keď je trochu silné. Najlepšie je odrezať výhonky rastliny späť asi na pätinu po odkvitnutí. Živé ploty a staršie rastliny, ako aj pôdny kryt je možné strihať hlbšie a tvarovať alebo jednoducho riediť.

Slnečne žlté kvety pre veselú náladu aj v chladnom období

záhradnícke tipy na rezanie zimného jazmínu

Zimný jazmín vo vedre

Okrem toho, že ste v záhrade, môžete si vychutnať aj žltý jazmín vo vani. To isté platí aj pre umiestnenie vedra na slnečné až čiastočne zatienené miesto. Kvetináč by ste mali zabaliť aj rúnom alebo silonom, ak je vonku. Rastlina môže mať vo vani spravidla výšku až 2 m. Na to však potrebuje vhodnú horolezeckú pomôcku. Vždy uprednostnite o niečo väčší kvetináč, aby jazmín rástol stabilnejšie a mal k dispozícii viac živín. Zimný jazmín vo vani môžete odrezať každý rok po odkvitnutí, ako už bolo popísané vyššie, aby v zime vytvorilo viac kvetov..

V záhrade alebo vo vani – nádherná a mimoriadne ľahko udržiavateľná zimná rastlina

krásne zimné jazmínovo žlté kvety

Napriek tomu, že zimný jazmín patrí k robustným rastlinám a nevyžaduje si veľa starostlivosti, mali by ste sa k nemu tiež s láskou starať. Prináša vám teda svoje nádherné kvety v zime a stane sa neprekonateľným pútačom pozornosti, ktorý šíri veselú náladu aj v pochmúrnych dňoch..

Svieža zelená fasáda v žltej farbe

záhradnícke tipy zimný jazmín

Slnečné striekance farieb na snehu

nádherná záhradná rastlina zimný jazmín

zimný jazmín na snehu

V apríli zimný jazmín spravidla stále kvitne

zimná jazmínová žltá kvitnúca

tipy na zimnú jazmínovú starostlivosť

Jeho kvety navštevujú zaneprázdnené včely

zimný jazmínový rez skoré kvitnutie  strihanie tipov na zimnú starostlivosť o jazmín