Strihanie živého plota – najdôležitejšie tipy a triky pre hobby záhradníkov

Bez ohľadu na to, či chcete svoj živý plot použiť ako zástenu na ochranu osobných údajov, na hranici so susednou záhradou alebo len ako dekoratívny prvok, potrebuje správnu starostlivosť, aby vždy vyzeral krásne zelený alebo kvitnúci. Jedným z najdôležitejších predpokladov, ako to urobiť, je vedieť, ako a kedy strihať živý plot. Pretože aj keď to nie je žiadna raketová veda, existuje niekoľko vecí, ktoré je potrebné zvážiť. V závislosti od rastliny na živé ploty existuje niekoľko rôznych aspektov, ale v zásade platia pre strihanie živého plotu rovnaké základné pravidlá. Čo to je, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vyrežte živý plot, ale urobte to poriadne!

tipy a triky na strihanie živých plotov

Kedy je najlepší čas na strihanie živého plota?

Vo väčšine prípadov by mal byť živý plot strihaný dvakrát ročne. Týmto spôsobom sa stimuluje rast a živý plot sa stáva hustejším. Je dôležité vedieť, že im Federálny zákon o ochrane prírody (BNatSchG) od 1 existuje zákaz strihania živých plotov, a to voľne rastúcich prírodných živých plotov mimo sídiel.

Marec do 30. septembra nerežte. Potom je pre väčšinu vtákov obdobie rozmnožovania a mnohé z nich radi hniezdia v živých plotoch. A hoci je prerezávanie a ľahké prerezávanie v oblastiach osídlenia povolené celoročne, mali by ste si tam dávať pozor aj na vtáčie hniezda a malé zvieratá. Pred začatím strihania si preto svoje živé ploty vždy starostlivo skontrolujte.

Prvý rastový skok výhonkov bude dokončený do Sv. Jána (24. júna)

Rezanie európskeho bukového živého plota v lete

Skúsení záhradníci odporúčajú prvýkrát strihať živý plot v polovici až koncom februára. Potom väčšina rastlín ešte nie je v šťave a so zásahom sa dokážu vyrovnať oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Vtáky sa navyše ešte nerozmnožujú a nemožno ich vyrušovať. Trochu inak to vyzerá s kvitnúcimi živými plotmi. Aby sa zachovali ich nádherné kvety, mali by byť odrezané až po období kvitnutia, veľmi jemne a opatrne. To platí najmä pre jazmín, forzytiu a snehovú guľu.

Extra tip: Obdobie okolo svätojánskeho dňa, 24. júna, je najlepšie na strihanie živých plotov na začiatku leta. V tejto dobe môžete tiež pekne zastrihnúť kvitnúci živý plot.

Živý plot z mišpule sa strihá aj po období kvitnutia

Strihanie mišpľov v živom plote

Pri väčšine živých plotov dávajte pozor, aby pri strihaní nepršalo. Voda sa teda dostane do rozhraní včas a môže poškodiť jemné výhonky. Najlepšie sú dni zamračené, ale suché.

Živý plot poriadne zastrihnite

Dôležitým pravidlom pri strihaní živého plotu je výber lichobežníkového tvaru. Pretože iba v tomto prípade môžu spodné časti rastlín získať dostatok svetla a optimálne sa im dariť. To platí najviac pre ihličnany, ako sú arborvitae a falošné cyprusy, ktoré majú tendenciu obnažovať dolné vetvy. Pri rezaní výhonkov by ste mali vziať asi tri štvrtiny rastu, inými slovami: jedna tretina novo pestovaných výhonkov rastlín zostáva.

Zimostráz je pomaly rastúca rastlina, ktorá je často preferovaná pre menšie živé ploty

zaistiť správne strihané hroty

Kedykoľvek plánujete strihať svoj živý plot, určite by ste mali zvážiť aj výšku. Pretože na mnohých miestach je zákonný limit 1,80 – 2 metre. Vopred sa presvedčte, ako to vyzerá vo vašej oblasti a ako to upravuje susedský zákon. Tiež hrá svoju rolu, či ide o spoločný živý plot, o ktorý by sa potom mali starať obe strany a ktorý je vytvorený vo vzájomnom porozumení.

Ktorý plotostrih je ten pravý?

Okrem ručného zastrihávania živých plotov a obľúbených benzínových alebo elektrických nožníc na živý plot existuje už nejaký čas možnosť vybrať si pohodlný a vysoko účinný akumulátorový plotostrih. Je to oveľa tichšie a pri strihaní živého plotu spravidla nepotrebujete ochranu sluchu. Nožnice na živé ploty napájané batériami sú navyše v porovnaní s ostatnými variantmi oveľa ľahšie. Väčšinou vážia okolo troch kíl, dokonca ešte menej. V závislosti od veľkosti živého plotu a druhu rastliny si môžete správne vybrať nožnice.

Tip: Napríklad pri vždyzelených živých plotoch z čerešňového vavrínu je vhodné použiť ručné nožnice na živý plot alebo, ešte lepšie, konvenčné záhradnícke nožnice. V opačnom prípade sa môžu poškodiť jemné listy rastliny a živý plot bude vyzerať žltkasto a neatraktívne.

Ostatné rastliny na listy tiež uprednostňujú ručný nôž na živé ploty

Strih živého plotu na ochranu súkromia

A takto môžete dosiahnuť rovný strih:

Aby ste sa vyhli nechceným vlnám a priehlbinám na korune živého plota, môžete pracovať so šnúrkou, ktorú pripevníte medzi dva stĺpiky. Doslova mŕtva rovná čiara bude pri rezaní obrovskou pomocou. Vopred si dobre premyslite, aká výška živého plotu je pre vás vhodná a potom k nemu zafixujte vlasec.

Pri dlhších živých plotoch by malo zmysel získať niekoho, kto vám pomôže opraviť líniu

tipy na strihanie živého plota

Udržujte a strihajte svoj živý plot podľa týchto zásad a vyhľadajte odbornú radu, ak uvidíte, že je to potrebné znova. Redakčný tím Freshideen vám praje veľa zábavy pri strihaní živého plota a dlhých, slnečných hodinách v záhrade!

Živý plot strihajte správne a opatrne

správne zarezať živý plot

Používajte moderné, ergonomické nožnice na živý plot

tipy na strihanie živých plotov

Pri hlasnejších nožniciach používajte potrebnú ochranu sluchu

nožová ochrana sluchu

vysoký živý plot strihaný rebríkom

Xylosma congestum je jednou z najobľúbenejších živých plotov v okolí

strih živého plotu xylosma congestum

Výborne vyzerajú aj oválne odrezky z živého plotu

okrúhly strih živého plotu

strih cédrového živého plotu