Sú to škodcovia na golieri: tipy a jednoduché prostriedky pre záhradu

Predstavte si nasledujúcu situáciu: Do svojej záhrady ste investovali primerané množstvo času a úsilia. Jedného dňa vyjdete von a všimnete si však, že škodcovia hrozia zničením vašej rastliny niekoľko týždňov. Teraz by ste mali byť opatrní! Na jednej strane nechcete škodiť svojim rastlinám, ale na druhej strane sa chcete tiež účinne zbaviť škodcov. Väčšinu škodcov, ako sú múčnatka, vošky alebo slimáky, možno zneškodniť veľmi jednoduchými prostriedkami. Nemusí to byť teda vždy chemický klub. Zozbierali sme pre vás pár tipov, ako so škodcami vo vašej záhrade skoncovať.

rozbaliť irene davila

Obísť bez chémie

V zásade je dôležité, aby ste sa doma vo svojej záhrade vyhýbali chemikáliám. Pretože to škodí nielen škodcom, ale použité prostriedky môžu útočiť aj na ľudí. Použitie chémie môže zničiť viac, ako si myslíte. Neopatrné používanie môže viesť napríklad k úhynu včiel alebo žiab. Podzemná voda môže byť tiež kontaminovaná alebo dokonca otrávená. Skúste sa teda zaobísť bez chemikálií, ak je to možné. V najlepšom prípade nedôjde v prvom rade k zamoreniu škodcami, za predpokladu, že vaše rastliny sú mať silný imunitný systém.

Vošky bojujte mydlom a kávou

Ten prírodný Nepriateľom vošiek je lienka. Roztomilý malý hmyz bohužiaľ nie je vždy k dispozícii, keď je potrebný. Existujú však aj iné spôsoby, ako vošky ovládať, ak napadnú vaše okrasné alebo úžitkové rastliny.

Polievkovú lyžicu jemného mydla jednoducho zmiešajte s litrom vody. Nalejte zmes do rozprašovača a nastriekajte na postihnuté miesta. Ak to nepomôže, môžete jednoducho zmiešať silnú kávu s kvapkou čistiaceho prostriedku a namiesto toho nastriekať na infikované listy. V žiadnom prípade by ste sa mali vošiek zbaviť týmto spôsobom.

miryam-leon-HkbjO-OlG4w-unsplash

Piliny držia slimáky ďaleko

Je veľmi ľahké zakročiť proti slimákom. Dokonca nemusíte používať ani také brutálne prostriedky, ako je soľ. Ak si všimnete, že vaše rastliny sú pravidelne navštevované slimákmi, jednoducho posypte piliny okolo rastliny. Vďaka tomu vytvoríte bariéru, ktorú slizké zvieratá nedokážu prekonať.

Zábranu však musíte pravidelne obnovovať, napríklad po silnom vetre alebo daždi. Piliny pôsobia proti poruchám iba vtedy, ak sú suché.

Sila kokosu

Presnejšie povedané, väčšinou ide o kokosový olej. To môže pomôcť proti kliešťom v záhrade. V prvom rade nechráni vaše rastliny, ale vy sami, keď ste zaneprázdnení záhradníctvom. Kokosový olej dostanete v každom väčšom supermarkete. S týmto si jednoducho potriete voľné miesta na tele a kliešte nemajú šancu. Príjemný vedľajší účinok: kokosový olej sa zároveň stará o vašu pokožku. Na boj proti kliešťom môžete použiť aj esenciálne oleje. To nanesiete aj na pokožku. Intenzívne výpary majú odstrašujúci účinok na malé parazity.

tijana-drndarski-Bb8_yBkb_6E-unsplash

Vazelína a citrón

Mravce môžu byť poriadne otravné, najmä v kvetináčoch alebo kvetináčoch. Na mravce by ste však nemali pozerať ako na škodcov, pretože prispievajú veľkou časťou k nášmu ekosystému. Šíria semená, jedia rastliny a pestujú huby. V žiadnom prípade by ste ich teda nemali ničiť.

Našťastie existujú účinné metódy; napríklad trenie vonkajšej časti kvetináčov vazelínou môže udržať mravce ďaleko. Plátky citrónu na zalievacej pôde majú na zvieratá tiež odstrašujúci účinok.

unsplash princ patel

To všetko je v mlieku

Múčnatka je huba, ktorá môže postihnúť vaše rastliny. Spravidla, ak máte napadnutie, budete musieť odrezať postihnuté listy, aby ste zabránili jeho šíreniu. Akonáhle ste odstránili listy, mali by ste ich potom rozhodne liečiť mliekom. Za týmto účelom zmiešajte asi 125 ml mlieka s 825 ml vody a naplňte ho do fľaše s rozprašovačom. Ak ním budete rastlinu pravidelne rosiť, múčnatka už nebude mať šancu. Týmto spôsobom môžete tiež vykonať preventívne opatrenia proti hubovému parazitovi.

Rastlinný olej a hmyz

Podobne ako vošky, aj škodca môže vaše rastliny nepekne zožrať. Ak si všimnete, že sú vaše rastliny napadnuté, komerčný rastlinný olej vám môže pomôcť škodcov znova zahnať. Ideálny je slnečnicový alebo repkový olej. Trochu odkvapkajte na mäkkú handričku a naneste na infikované listy. Vápenatého hmyzu by ste sa mali zbaviť okamžite.

severin-candrian-qtgTwEiZz-I-unsplash

Vtáky odstrašujú zlou hudbou

Najväčšími škodcami, ktorí môžu ohroziť rastliny vo vašej záhrade, sú vtáky. Môžete ich však ľahko zvládnuť pomocou hudby. Nejde však o zvukové posilnenie. Môžete skôr zavesiť staré disky CD, ktoré slúžili svojmu času, na šnúrky, aby ste oslnili zvieratá odrazmi svetla od reflexných povrchov..

S týmito radami by ste mali dostať svoju záhradu bez škodcov tým najprirodzenejším možným spôsobom. Myslite tiež na to, že by ste sa mali rozhodne zdržať používania chemikálií, a to aj pri väčšom zamorení škodcami. Urobte niečo dobré pre svoje rastliny i pre seba.

   timo-vijn-PE3BN5bjAkI-unsplash

Obrázok 1: unsplash.com, © Irene Dávila

Obrázok 2: unsplash.com, © Miryam León

Obrázok 3:  unsplash.com, © Tijana Drndarski

Obrázok 4: unsplash.com, © Princ Patel

Obrázok 5: unsplash.com, © Severin Candrian 

Obrázok 6: unsplash.com, © Timo Vijn