Tipy na dizajn záhrady – ako sa môžete stále starať o kvety cibuľovín

tipy na záhradný dizajn kvetinové cibuľky ošetrujú tulipány žlté

Tipy na záhradný dizajn – Najvhodnejší čas na kvitnutie väčšiny cibuľovitých rastlín na jar je jeseň

Môžete mať krásne cibuľovité kvety s nádhernými farebnými kvetmi po celý rok? Ako by to bolo možné? Teraz vám ukážeme, stačí, ak sa budete riadiť našimi radami!

Chceme vopred objasniť jednu otázku:

Ktoré kvety sa nazývajú žiarovkové kvety?

Z botanického hľadiska ide o skupinu rôznych druhov kvetov, ktoré majú podzemné zásobné orgány – cibuľky alebo hľuzy. Cibuľa je podzemný malý výhonok so zahustenými dužinatými listami, napríklad – tulipány.

Tipy na záhradný dizajn – Pri slabých pôdach je vhodné zakryť výsadbovú jamu organickým materiálom

tipy na záhradný dizajn trh s výsadbou kvetinových cibuliek

Hľuza je buď podzemok.

a) Z hľuzy vyrastajú iba kvety a listy, napríklad cyklámen, alebo to je zosilnený bočný koreň

b) Koreňová hľuza – stonka s kvetmi a listami vyrastá z hľuzy, napríklad: georgíny.

Existujú aj prechodné formy – cibuľové cibuľky, napríklad: gladioly, krokus. Zo záhradníckeho hľadiska sú zvyčajne jednoducho zhrnuté ako „cibuľové kvety“ alebo „kvetinové cibuľky“.

Predtým, ako sa pustíte do výsadby cibuľovín, je najdôležitejšou vecou vedieť načasovanie

záhradný dizajn tipy výsadba žiaroviek starostlivosť

Mnoho ľudí sa pýta, kedy je najlepší čas na výsadbu odolných cibuľovitých kvetov? – Najlepší čas vidieť väčšinu jarne kvitnúcich cibuľovitých rastlín (vrátane tulipánov, narcisov a hyacintov) je jeseň, keď sa teploty pôdy ochladili, ale pôda ešte nie je zamrznutá, ale ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, že tak urobíte na jeseň alebo nie, môžete zasadiť svoje žiarovky v teplý januárový deň, môžete to urobiť aj vy.

Väčšina cibuľovitých kvetov vychádza a kvitne na jar – potom im listy začnú blednúť a letné leto trávia „spiace“..

Je dôležité, aby lístie prirodzene zožltlo – nestrihajte ani nepleťte skoro, aby vaša záhrada vyzerala upravenejšie. Namiesto toho môžete pred cibuľovité kvety zasadiť pestrofarebné letničky alebo trvalky, aby ste skryli lístie.

Kedy je najvhodnejší čas na vysádzanie odolných cibuľovitých kvetov?

tipy na záhradný dizajn jarná starostlivosť o cibuľoviny

Odporúča sa odstrániť kvety hneď, ako začnú blednúť. Vaše žiarovkové kvety ukladajú svoju energiu na výrobu nových kvetov v nasledujúcom roku.

Kvitnúce cibuľky spravidla nie je potrebné prihnojovať, najmä ak máte bohatú pôdu. Ak však túžite kŕmiť svoje cibuľovité kvety, prihnojte ich v období výsadby alebo len na jar, keď kvety vyjdú..

Otestujte tipy do záhrady: Mnoho odolných cibuľovitých kvetov sa dobre prispôsobilo horúcim a suchým oblastiam, a preto im v lete, keď „spia“, radšej prospieva v suchých podmienkach..

Nie odolné cibuľovité kvety

Kedy je najvhodnejší čas na vysádzanie odolných cibuľovitých kvetov?

Postupujte podľa pokynov na obale hnojiva

tipy na záhradný dizajn kvetinové žiarovky starostlivosť vedro na výsadbu

Väčšinu letne kvitnúcich cibuľovitých rastlín je najlepšie vysadiť na jar, potom, čo sa pôda zahreje a pominie nebezpečenstvo mrazu. (Hardy Lielien sú výnimkou – môžete ich zasadiť na jar alebo na jeseň)

Tieto cibuľovité kvety sa najlepšie daria v dobre priepustnej pôde a sú veľmi krehké a potom rýchlo zhnijú, ak sú na mieste, ktoré zostáva mokré alebo je dlho hlinité. Na slabých pôdach je vhodné zakryť výsadbový otvor organickým materiálom alebo dokonca vrstvou piesku hrubou niekoľko centimetrov, aby sa zvýšila drenáž..

Hnojenie kvitnúcich cibuľovín spravidla nie je potrebné

záhradný dizajn tipy cibuľa kvety starostlivosť jar

Neodolné cibuľovité kvety, naopak, vychádzajú na jar a v lete a niekedy kvitnú až do neskorej jesene. Väčšina z nich pochádza z teplých oblastí a vôbec nemajú radi nízke teploty.

Rovnako ako odolné cibuľové kvety je vhodné ich odrezať, keď vyblednú. Pri mnohých druhoch kvetov je možné nechať kvety kvitnúť. (Ľalie sú výnimkou, kvitnú iba raz za rok).

Ak žijete v chladnom zimnom podnebí, budete pravdepodobne musieť cibuľové kvety vykopať tesne pred prvými jesennými mrazmi a v zime ich uložiť na chladné (okolo 11-12 stupňov Celzia).

Väčšina kvetov cibuľovín vychádza a kvitne na jar

tipy na záhradný dizajn kvetináč ošetrujúci cibuľoviny

Mnohým netrvanlivým cibuľovitým kvetom sa dobre darí v bohatej pôde, preto ich hnojte viacúčelovým záhradným hnojivom, ak máte slabú pôdu. Riaďte sa pokynmi na obale hnojiva, aby ste cibuľové rastliny nepoškodili príliš veľkým množstvom hnojiva.

Ďalšie tipy na výsadbu

Po výsadbe cibuľovité rastliny dobre zalejte. Potom rozložte vrstvu mulča na zem, aby ste zakryli diery po výsadbe – to môže odradiť tvorov alebo veveričky, aby znova vykopali žiarovky a hľuzy.

Potom, čo ich vysadíte, dobre zavlažte ich cibuľovité rastliny      

tipy na záhradný dizajn kvetinové cibuľky tulipány biela fialová