Tipy na starostlivosť o muškáty a ďalšie užitočné informácie

Muškáty patria medzi najobľúbenejšie záhradné a balkónové rastliny medzi Nemcami. Z botanického hľadiska sa tieto krásne a dlho kvitnúce kvety nazývajú pelargonium, ale ľudia ich radšej nazývajú muškáty (pelargónie, pelargonium). Patria do rodiny veľkých žeriavov a ohromujú rozmanitosťou farieb a tvarov kvetov. Často sú uprednostňované ako farebné dekorácie na terasy, balkóny a iné vonkajšie priestory, pretože ich prirodzená milosť lahodí očiam. Nádherné kvety majú navyše dôležitý plus – kvitnú od mája, v lete rozvinú svoju nádheru a potešia nás svojimi kvetmi až do prvého mrazu na konci jesene. A to nie je všetko: o muškáty je veľmi jednoduchá starostlivosť, takže ich môžu pestovať všetci hobby záhradníci a milovníci kvetov. Aby ste aj vy mohli mesiace obdivovať prírodné kúzlo týchto záhradných krás, radi by sme vám v skratke predstavili najdôležitejšie tipy na starostlivosť o vaše muškáty..

Muškáty zdobia balkón a záhradu celé leto

Muškáty v kvetináči na domácu dekoráciu

Správne umiestnenie, perfektný kontajner a správna pôda

Ak ste sa rozhodli starať sa o muškáty doma, odporúčame vám vybrať si mladé rastliny v kvetinárstve. Najlepšie je zasadiť ich v deň nákupu, pretože kvety sú citlivé na svetlo. Najprv im však vyberte vhodné miesto – malo by byť slnečné a dobre chránené pred vetrom.

Muškáty znesú veľa slnka, ale príliš silný vietor im môže polámať výhonky, kvety alebo listy. Perfektnými nádobami na tieto kvety sú balkónové škatule, kvetináče a veľké vane, ktoré majú absolútne otvor na odvod vody. Zem musí byť priepustná a dobre vetraná, pretože muškáty nemajú radi premokrenie. V špecializovaných predajniach nájdete hotovú hnojenú zeminu na muškáty, ktorá by bola najlepšia. Pri výsadbe sa musíte riadiť pravidlom a medzi jednotlivými kvetmi nechať priestor asi 20-30 cm. Muškáty rastú rýchlo a huňato a potrebujú tento priestor na dobrý rozvoj.

U nás sa muškáty používajú v zalievacej pôde až po ľadových svätých – v polovici mája

záhradnícke rastliny muškáty tipy na starostlivosť

Polievanie a hnojenie – alfa a omega starostlivosti o pelargónie

Muškáty vo všeobecnosti potrebujú veľa vody. Pravidlo hovorí, že kvety musíte polievať pravidelne, vyhnite sa však prípadnému podmáčaniu. V horúcich letných dňoch zalejte dokonca dvakrát denne – ráno a večer. Odporúča sa zalievať len trochu častejšie. Nepoužívajte studenú vodu, kvetinám neprospieva.

Pelargónie potrebujú pre svoj dobrý rast a slávny kvet pravidelnú zálievku

muškáty čerstvé nápady na zdobenie záhrady v lete

Pelargónie sú považované za „ťažkých konzumentov“, čo znamená, že z črepníkovej pôdy odstraňujú mnoho živín. Z tohto dôvodu ich musíte pravidelne prihnojovať, napríklad raz za týždeň vo fáze kvitnutia. Ako už bolo povedané, na výsadbu môžete stále použiť už oplodnenú pôdu a vybrať si dlhodobé hnojivo. Tak či onak, vaše rastliny sú dobre zdvihnuté.

Muškáty sú považované za ľahko udržiavateľné balkónové kvety, ale vyžadujú pravidelnú zálievku a hnojenie

muškáty v kvetináči sú vynikajúcou ozdobou balkóna

Hibernujte, obmedzte a množte sa – čo by ste o tom mali vedieť?

Pelargónie pochádzajú pôvodne z Južnej Afriky a používajú sa na teplé podnebie. Napriek tomu pri správnej starostlivosti dokážu mrazivú nemeckú zimu dobre prežiť. Najprv musíte odstrániť suché listy a uschnuté kvety, odrezať všetky výhonky späť na 10 cm a priniesť ich na svetlé zimujúce miesto. Teplota by sa tam mala počas celej zimy pohybovať od 5 do 10 stupňov Celzia. Časť kvetov z času na čas postriekajte vodou, aby ste zabránili ich vyschnutiu. Vonku môžu ísť iba v teplý jarný deň. Najprv musíte uvoľniť a zredukovať koreňový bal a potom ho znova zasadiť. Ako mať vlastné muškáty! V opačnom prípade sa tieto kvety dajú ľahko množiť odrezkami. Viac sa o tom môžete dozvedieť v nasledujúcom videu:

 Pelargónie môžu na zimnom mieste dobre prezimovať

muškáty v červenej farbe zdobia vonkajšiu oblasť

Ak patríte k vášnivým fanúšikom kvetov, nájdete u nás ďalšie zaujímavé nápady na dizajn záhrady a nájdite inšpiráciu pre starostlivosť o ostatné záhradné kvety. Kliknite sem a nechajte sa prekvapiť!

záhradné rastliny pelargónie v kvetináči tipy na zimu

záhradné rastliny muškáty ako nádherná záhradná dekorácia kreatívne nápady pre záhradu s paletami

dekorácie záhradných rastlín s muškátom

záhradné rastliny krásne pelargónie v rôznych farbách

záhradné rastliny na výzdobu bytu

muškáty ako visiace kvety upútajú oko

záhradné rastliny nápady na dekoráciu na dvore pestujú pelargónie

muškáty na ozdobu parapetu

muškáty krásne nápady dekorácie pre vchod