Tipy na záhradný dizajn – Ako zasadiť obľúbené kvety?

tipy na záhradný dizajn, ako znásobiť obľúbené kvety

Tipy na záhradný dizajn – ako rozmnožiť a zjemniť svoje obľúbené rastliny

Dnes vám chceme ukázať, ako môžete svoje obľúbené rastliny množiť a zdokonaľovať. Štepenie je dobrý spôsob, ako rozložiť kvety, napríklad ruže, kríky a stromy, na väčšie plochy, ale tiež vykonať následnú opravu pri výbere odrôd.

Ako na to – tu sú naše tipy a návrhy!

Výsadba je v skutočnosti bláznivý vedecký spôsob propagácie vašich rastlín. Odrežte kúsok z jednej rastliny a položte ho na inú rastlinu a obidve ich zviažte. Super! Pozrime sa ako. Mnoho rastlín z vášho miestneho záhradného centra je možné naštepiť. Mnoho hybridných ruží je napríklad naštepených tak, že rástli na koreňových stonkách tvrdšej odrody. To pomôže prevládať v ťažkých podmienkach a silnejšie kvitnúť. Rovnako je mnoho ovocných stromov naštepených na menšie koreňové kmene. Vďaka tomu sú stromy kompaktné a silné. Štandardné pravidlo teda znie: naštepte na stonku inej rastliny. Niekto môže skúsiť štepenie viacerých odrôd na ten istý strom – ako moderný deň Dr. Konať Frankenstein! Výsledkom je napríklad jabloň, ktorá má dva rôzne druhy jabĺk. Hovorí sa tomu „ovocný kokteilový strom“

Tipy na záhradný dizajn – Vrúbľovanie je skvelý spôsob, ako rozložiť kvety, kríky a stromy na väčšie plochy

záhradný dizajn tipy na obľúbené kvetinové záhrady

 Najlepší čas na výsadbu je neskoro v zime – december až február, v závislosti od klimatických podmienok, v ktorých žijete. Vezmite mladú vetvu dlhú asi štyri palce s jedným alebo dvoma púčikmi. Vyberte si rastliny, ktoré sú blízko príbuzné, napríklad jablko jednej odrody môžete naštepiť na jablko inej odrody a hrušku. Alebo vyskúšajte zaliať mandle, marhule, slivky na čerešni. Výsadba do nepríbuzných rastlín, napríklad ruže a tomel – nikdy nemôže uspieť! Takže pravidlo číslo 1: Vzájomne sa dajú zušľachťovať iba rovnaké alebo blízko príbuzné druhy ovocia!

 Najlepší čas na výsadbu je neskoro v zime

tipy na záhradný dizajn obľúbené kvety znásobujú žlté akcenty

Stromy by ešte nemali byť príliš staré. Osvedčilo sa „štepenie za kôrou“ konárov, ktoré majú priemer 3 až 6 cm. Hrubšie vetvy je možné rafinovať, ale zdá sa, že sú menej užitočné. Metóda “Belzen” je veľmi populárna a praktizujú ju aj neskúsení záhradníci. Ostatné druhy upresnenia, ako je okulárne a štiepkovanie (vloženie ušľachtilého oka), sa vykonávajú iba na veľmi mladých stromoch alebo kríkoch (napr. Ruže, orgován). Kopulácia sa používa vtedy, ak má podpník alebo bočná vetva rovnakú hrúbku ako jednoročná ušľachtilá ryža.

Metóda “Belzen” je veľmi populárna a praktizujú ju aj neskúsení záhradnícizáhradný dizajn tipy obľúbené kvety znásobujú záhradníctvo

Najlepší čas na „Belzens“ je, keď kôra odpadne: – v Nemecku medzi koncom apríla a začiatkom mája. Na strome je pyramidálna koruna narezaná na dlhšie pahýle, pričom v spodnej časti zostáva „šnúrka“, ktorá zaisťuje asimiláciu na zdokonalenie inak holej štruktúry stromu. Hostia by nemali byť príliš silní a nemali by stáť príliš blízko hlavy zástrčky. V závislosti od priemeru hlavy štepu sa vloží 1 až 3 štepy.

Keďže ušľachtilá ryža je už pevne na svojom mieste, teraz môžete na tej istej vrúbľovacej hlave vykonať 1 až 2 ďalšie spresnenia na hrubších konároch..

Vyberte si rastliny, ktoré sú navzájom úzko prepojené

záhradný dizajn tipy obľúbené kvety záhrada živá

Ďalším krokom je spojenie – najlepšie s rafiou. Prvé pásy na rezanom povrchu hlavy zástrčky sú rozložené veľmi tesne. Lýko je po každej dĺžke stiahnuté. Ďalšie stopy je možné vytvoriť o niečo ďalej. Prievanové oko zostáva voľné. Väzbový materiál nesmie byť voľný ani sa nesmie uvoľniť.

Nikdy nezabudnite: „Cvičenie robí majstra!“

záhradný dizajn tipy obľúbené kvety násobia štepenie

Viac informácií:

  • Nedotýkajte sa rezaných povrchov prstami.
  • Nezapájajte, keď prší (vlhkosť má škodlivý vplyv na rezané povrchy)
  • Mladšie stromy a kríky dobre zalejte v suchých podmienkach.
  • V nasledujúcej zime odstráňte alebo upresnite ďalších hostí.

Príčiny neúspechu štepenia môžu byť tieto: neostrý dokončovací nôž, nevhodné, už vylúčené žily, nerovný rezaný povrch, nedostatočne pevná fixácia dokončovacou páskou, nesprávne roztieranie navinutým voskom, problematické kombinácie.

Nenechajte sa však odradiť! Chyby môžete opraviť v nasledujúcom roku! A nikdy nezabudnite: „Cvičenie robí majstra!“ – to platí aj tu – 100% !

Nenechajte sa odradiť! Konečný výsledok stojí za to.

záhradný dizajn tipy obľúbené kvety záhradný tulipán farebný pestrý