Vedro Bokashi: Nový trend výroby vlastných organických hnojív

Ak chcete svoj kuchynský odpad kompostovať úplne ekologicky a sami z neho urobiť organické hnojivo, môžete to vyskúšať pomocou vedra Bokashi. V nasledujúcich riadkoch vysvetlíme, ako to všetko funguje a prečo by ste mali uprednostniť túto metódu pred konvenčným kompostom.

Hnojte ekologicky pomocou vedra Bokashi

použite bokashi vedro na výrobu hnojiva sami

Čo vôbec znamená bokashi?

Bokashi pochádza z japončiny, ako ste už pravdepodobne uhádli, a znamená niečo ako „fermentovaný organický materiál“, na ktorý bola aplikovaná implementácia krok za krokom. Kuchynský kompostér alebo vedro Bokashi môže v skutočnosti úplne nahradiť váš kôš na organický odpad s niekoľkými ďalšími výhodami.

Napríklad obsah vedra Bokashi nepáchne, ako je to v prípade konvenčného kompostu alebo organického koša, a preto nepriťahuje škodcov ako napr. B. potkany. Na rozdiel od bežného organického odpadu sa všetky cenné živiny pridávajú späť do pôdy a počas fermentačného procesu sa do atmosféry neuvoľňujú žiadne škodlivé výfukové plyny..

Vyrobiť vedro Bokashi sami je dosť namáhavé. Na Amazone ho nájdete napríklad od 41 eur a hneď môžete začať kompostovať. Normálne má také vedro objem približne 18 L a je najlepšie kúpiť si dve z nich súčasne, aby ste naplnili druhé, kým Bokashi dozrieva v prvom vedre.

Najlepšie urobíte, ak si zaobstaráte dve z nich

vedierko hnojivo bokashi vedro

Ako funguje vedro bokashi?

Tajomstvo Bokashiho je predovšetkým v takzvaných EM – efektívnych mikroorganizmoch. Pozostávajú z baktérií laktózy, kvasiniek a ďalších užitočných zložiek, ako sú baktérie fotosyntézy. EM sa môžu nachádzať buď v tekutej forme, alebo ako pšeničné otruby nimi obohatené. Tieto mikroorganizmy spolu s dreveným uhlím alebo podstielkou (drevené uhlie ukladá živiny a potom ich uvoľňuje na zem na dlhší čas) uprednostňujú proces kvasenia v Bokashi. Tento proces by mal prebiehať bez prívodu vzduchu. Fermentácia trvá v priemere 3-4 týždne, kým je vedro plné. To vytvára množstvo enzýmov, vitamínov, antioxidantov a aminokyselín, ktoré sú prospešné pre rastliny a obohacovanie pôdy. Zrelé bokashi potom môžete zapracovať do postele alebo do kvetináčov. V prvom prípade je vhodné vykopať Bokashi asi 15 cm hlboké, zasypať ho zeminou a naliať naň trochu vody plus EMS. Asi po 2 týždňoch potom môžete zasadiť rastliny a kvety.

Extra tip: Počas procesu kvasenia by ste mali do šťavy Bokashi pravidelne čapovať. Toto je kvapalina, ktorá vyteká z kohútika vedra Bokashi. Je perfektné použiť ho ako hnojivo, ale riedte ho iba vodou!

Vedrá Bokashi majú v súprave potrebné príslušenstvo

vyrobte si vedrá na hnojivá bokashi

Ako sa vyrába bokashi: rýchly sprievodca

Potrebuješ:

 • vedro bokashi
 • EM – účinné organizmy – v tekutej forme alebo ako pšeničné otruby
 • Sprejová fľaša pre EM
 • Drevené uhlie alebo stelivo z rastlinného uhlia
 • Veľa kuchynského odpadu – zelenina, ovocie, mäso, ryby atď..

Jediná vec, ktorú by ste nemali dávať do vedra Bokashi, sú kosti

vedro bokashi z kuchynského odpadu

A takto sa to robí:

 1. Vždy nakrájajte alebo nastrúhajte všetok kuchynský odpad (zvyšky jedla, zvyšky zeleniny a ovocia, šupky z vajíčok a banánov, kávovú usadeninu, zvyšky mäsa a rýb bez kostí) a vložte do vedra Bokashi.
 2. Začnite s takouto vrstvou a postriekajte EMS alebo na vrch posypte špeciálne pšeničné otruby.
 3. Okrem toho pridajte posypové uhlie.
 4. Celé to stlačte stierkou alebo dnom sklenenej fľaše, aby bola organická hmota čo najviac vzduchotesná. Na vrch by sa dalo položiť aj plastové vrecko naplnené pieskom.
 5. Potom vždy vedro Bokashi vzduchotesne zatvorte vekom, aby proces kvasenia mohol prebiehať optimálne.
 6. Po 6 až 8 týždňoch bude váš Bokashi úplne zrelý a pripravený na použitie. Hotový bokashi môže cítiť mierne kyslo a vykazovať biely povlak.
 7. Medzi tým nechajte tekutinu vytiecť z kohútika. Silne zriedený vodou (50 ml šťavy Bokashi na 10 litrov vody) je tento Bokashi ferment vynikajúcim tekutým hnojivom pre vaše rastliny..

Prajeme vám veľa zábavy a úspechov pri vlastnej výrobe hnojiva s vedrom Bokashi!

Malé úsilie, veľký vplyv!

vedrá bokashi urob si sám nápady

Kuchynský odpad a zvyšky jedla putujú do vedra Bokashi

vedro bokashi kuchynského odpadu

Obohaťte EM

vedro bokashi domácich nápadov na hnojivá

vyrobte si vedro s hnojivom bokashi

Stlačte stierkou

vedro bokashi organického hnojiva

bokashi vedro s hnojivom urobte to sami

Rozhodnite sa pre variant vedra Bokashi

vyrobte si kompost vedierko bokashi sami

Vyrobte si pre svoje rastliny vlastné špeciálne ekologické hnojivo!

vedro bokashi zelených rastlín