Včelí pasienok: ktoré sú najlepšie rastliny pre zaneprázdnené včely?

Chcete vo svojej vlastnej záhrade vytvoriť skutočný raj pre včely a čmeliaky? Potom niektoré z týchto rastlín určite potrebujete. Alebo možno dokonca všetky? Samozrejme, sú tu aj krásne motýle a všetky dohromady opeľujú kvety a kríky, kríky a stromy. So záhradou priateľskou k včelám a dostatkom včelích pasienkov zaistíte bohatú úrodu v lete a na jeseň a tiež pre drahé, ohrozené včely. Pretože bohužiaľ štúdie a vedecké pozorovania ukazujú, že usilovného hmyzu je na celom svete stále menej. Silné pesticídy a insekticídy, ako aj globálne znečistenie životného prostredia ohrozujú a ničia nielen početných škodcov, ale aj včely.

Dostatok včelích pasienkov znamená pre svet aj budúcnosť!

divoké rastliny včelích pasienkov neplnené kvety

Včelie rastliny, známe tiež ako včelie rastliny, majú nielen krásne kvety, ale taktiež rozptýlia do vzduchu príjemnú, jemne sladkú vôňu. Najdôležitejšie je produkovať dostatok nektáru a / alebo peľu, pretože iba tak môžu včely uspokojiť svoje energetické potreby, nájsť dostatok potravy, odchovať mláďa a vykonávať svoju mimoriadne dôležitú prácu optimálne..

Je dôležité vedieť, že nie všetky kvety a rastliny vhodné pre včely obsahujú rovnaké množstvo peľu a nektáru. Niektoré z nich dokonca produkujú iba peľ alebo iba nektár. Mali by ste sa preto pokúsiť zabezpečiť vo svojej záhrade dostatočnú biodiverzitu. Môžete si teda byť relatívne istí, že o včely je po celý čas dobre postarané.

Nemenej dôležitý je problém s takzvanými dvojitými kvetmi. Ide o kvety, ktoré krásne vyzerajú a voňajú, ale sú umelo vyšľachtené a neprodukujú žiadnu potravu pre včely medonosné a divé. Priťahujú ich kvety a vôňa, ale iba zbytočne strácajú čas a energiu a v konečnom dôsledku nedostanú žiadny nektár ani peľ. Experti na životné prostredie a skúsení včelári pred tým varujú, a preto odporúčajú sústrediť sa na kvety s nenaplnenými kvetmi a vyhýbať sa iným.

Pomôžte včelám a budú vám veľmi vďačné!

bodliak včelí pasienok nektár peľ

Aké kvety a rastliny na to teda sú? Včelstvo? Prečítajte si nižšie, ako môžete zo svojej záhrady alebo balkóna vytvoriť včelí raj.

Včelí pasienok s liečivými bylinkami a korením

Začnime s klasikou rastlín úľa – voňavými liečivými rastlinami a koreninami. Väčšinu z nich ste už pravdepodobne videli vo včelárstve alebo v supermarkete ako med, predovšetkým v nádhernej levanduli. Vďaka svojej očarujúcej vôni a upokojujúcemu a vyrovnávajúcemu účinku na myseľ je nádherná fialová rastlina mnohými uznávaná ako kráľovná liečivých bylín. Vysadením levandule vo svojej záhrade robíte včelstvu nielen veľkú službu, ale aj sebe. Môžete ho použiť na prípravu lahodného levanduľového čaju alebo sirupu, doma dochuťte sušenými kvetmi alebo si ich vyrobte sami. Použite sviečky. , mydlové alebo kúpeľové gule.

Skutočná levanduľa (Lavandula vera)

včelia pastvina levanduľa

Nemenej obľúbené a preferované sú ďalšie miestne liečivé byliny a koreniny, ktoré si môžete zasadiť vo vlastnej záhrade ako potravu pre včely. Ich éterické oleje sú tiež účinnou, prírodnou ochranou pred mnohými škodcami a hmyzom, ako sú napríklad komáre a vošky. Pozrite sa nižšie, aby ste zistili, ktoré z nich sú najdôležitejšie.

Pravý tymián (Thymus vulgaris)

včela pasienok liečivé byliny včelia rastlina tymian

Rozmarín (Rosmarinus officinalis)

včelia pasienka rozmarín korenie úľ rastlina

Šalvia (Salvia)

šalvia, včelí pasienok, včelia kroja, liečivé byliny

Mäta (Mentha)

včelia pasienka mäta včelárska rastlina

Hovorí sa mu skutočný dost alebo oregano (Origanum vulgare)

Včelia pasienka Origanum vulgare oregano

Z Borák lekársky (Borago officinalis)

včela pasienková borago officinalis borák lekársky

To Skutočná materina dúška (Leonurus cardiaca)

včela pasienka materina dúška leonurus cardiaca

yzop (Hyssopus officinalis) nazývaný aj včelia burina

včelia pastvina Hyssopus officinalis Yzop

Skutočný valerián (Valeriana officinalis)

valerián valeriana officinalis včela pasienková včelárska rastlina

Vytrvalé rastliny ako včelí pasienok

Niektoré vytrvalé rastliny, ktoré nie sú liečivými bylinami, sú vhodné aj do vašej včelej záhrady ako bohatá a výživná včelia pasienok. Nasledujú najobľúbenejšie z nich. Samozrejme, všetky majú nevyplnené kvety, a preto sú pre včely úplne neškodné. Možno už niektoré z nich máte alebo ste ich už obdivovali v záhradnom centre alebo v najbližšej mestskej záhrade. Všetky zapôsobia nádhernými kvetmi a jemnou arómou. Medzi našich najobľúbenejších favoritov patrí najmä nočná fialka, meniaci sa kvet a náprstník červený. Veľkolepé kvety!

the Banátový bodliak (Echinops bannaticus)

včelia pastvina Echinops bannaticus banator plesliak bodliak

the Malokvetá horská mäta (Calamintha nepeta)

Horská mäta Calamintha nepeta ako včelia pastvina

the Evergreen candytuft (Iberis sempervirens)

včelia pastvina vždyzelený kandizovaný kvet Iberis sempervirens

the Obyčajná noc vio (Hesperis matronalis)

včelia pasienka Hesperis matronalis nocľah obyčajný vio

Purpurová třapatka (Echinacea purpurea)

Echinacea purpurea včelia pasienka purpurová

Z Červený náprstok (Digitalis purpurea)

včelia pasienka náprstník červený Digitalis purpurea

the Veľkokvetý los hnedý (Prunella grandiflora)

Prunella grandiflora veľkokvetá hnedo-biela včelia pasienok

To Konvertibilná ruža (Lantana camara)

včelia pastvina lantana camara

Jednoročné rastliny ako včelia pastvina

Rastliny a kvety vhodné pre včely nie sú o nič menej príjemné. Napriek tomu, že ich musíte každý rok znova vysiať, námaha rozhodne stojí za to. Väčšina z nich je robustných a veľmi ľahko sa stará a poskytujú vám voňavé, nádherné kvety. Včelám je tiež poskytnutá hojná pastva pre včely. Ak spojíte rastliny s rôznymi časmi kvitnutia, zostane vaša záhrada skutočným včelím rajom od prvého jarného dňa do konca leta a začiatku jesene.

the Tansy phacelia (Phacelia tanacetifolia)

Phacelia tanacetifolia včelia pasienka včelia pasienok

To Plážová strieborná bylina (Lobularia maritima)

Plážová strieborná bylina Lobularia maritima ako včelia pasienok

the Chrpa (Cyanus segetum)

Včelia pasienka chrpa Centaurea cyanus

the Nechtík lekársky (Nechtík lekársky)

Calendula officinalis nechtík včelí pasienok

To Košík na šperky (Cosmos bipinnatus)

Kôš na šperky Cosmos bipinnatus ako pastvina pre včely

the Záhradné levkoye (Matthiola incana)

Kvety včelích pasienkov Matthiola incana

Aster horský (Aster amellus)

astry noha vŕba krásne včely do záhrady

the Hollyhock (Alcea rosea)

Alcea rosea včelí pasienok

the Slnečnica (Helianthus annuus)

včela na pastve včela slnečnica vytvorí včeliu záhradu

Ďalšie preferované kvety a rastliny ako včelie pasienky sú:

Pohárová rastlina (Silphium perfoliatum), Coltsfoot (Tussilago farfara), Harmanček (Matricaria recutita), krokusy, zobák, snapdragons, brečtan, divé víno, všetky druhy slezu a mnoho druhov zeleniny, ako je tekvica, cibuľa, uhorky a cukety. K rastlinám priaznivým pre včely prirodzene patria aj všetky miestne ovocné stromy a mnoho kríkov bobúľ. Lipy sú jednou z najobľúbenejších včelích pasienkov vôbec. Nie nadarmo je med z lipového kvetu jedným z najobľúbenejších druhov medu na celom svete.

Nádherné kvety a nebeská vôňa – kvitnúca lipa

Lipový kvet ako pasienok pre včely

Záver:

Ak chcete vytvoriť záhradu vhodnú pre včely, potrebujete na to správne rastliny. Na dobrú pastvu včiel je vhodných mnoho liečivých byliniek a korenín, ako aj veľké množstvo jednoročných a trvalých kvetov a kríkov. Nezabudnite na lipu a ovocné stromy! Zabezpečte väčšiu biodiverzitu a uprednostnite takzvané neplnené kvety. Používajte iba prírodné hnojivá a vyhýbajte sa chemickým pesticídom a insekticídom! Toto sú jedni z najhorších nepriateľov včiel. Postarajte sa o malý ťažko pracujúci hmyz a radujte sa, že svojím malým dielom prispievate k lepšej budúcnosti našej planéty!

Na jar začnú včely piť nektár a zbierať peľ

Mandľové kvety ako pastvina pre včely

V lete ideálna včelia pasienka 

včelia pasienka pre včelie kostýmy

Nádherné kvety krokusu vo fialovej farbe zaisťujú včelím pasienkom začiatkom jesene

krokusy ako jarná pastvina pre včely