Večný kvet: Tipy na správnu starostlivosť a sušenie

Večný kvet je jedným z najfarebnejších a najľahšie sa starajúcich letných kvetov, ktoré vyzerajú nádherne, aj keď sú suché. Na celom svete existuje viac ako 600 rôznych druhov, ktorým sa najlepšie darí v teplých a suchých oblastiach. Dnes nám ide predovšetkým o horký kvet záhradný (Helichrysum bracteatum), ktorý pochádza z Austrálie a taktiež sa v tejto krajine veľmi dobre cíti vo vyvýšených záhonoch, záhradách a na balkónoch. V nasledujúcich riadkoch sa môžete dozvedieť viac o podmienkach výsadby a starostlivosti, ako aj o správnom spôsobe sušenia slamienky.

Farebnosť slamového kvetu očarí v lete aj v zime

červený kvet slamený kvet

Poloha a pôda

Večný kvet patrí do veľkej rodiny čeľade sedmokrásky (Asteraceae) a predstavuje nám očarujúce, bohaté kvety v mnohých farbách od bielej cez žltú a oranžovú až po červenú a tmavofialovú. Je skutočnou ctiteľkou slnka a netoleruje nízke teploty. Svetlé, teplé miesta na balkóne alebo v záhrade sú ideálnym miestom pre večné kvety.

Ak tieto kvety zasadíte vedľa ostatných do postele, mali by ste ich umiestniť na vonkajší okraj, aby získali čo najviac svetla.

Správna zalievacia pôda nemusí byť veľmi bohatá na živiny, ale skôr bohatá na humus. Večné kvety nemajú radi podmáčanie. Na to by ste mali zabezpečiť primeranú drenáž v posteli i v kvetináči. V prvom prípade pomôže pridanie piesku na substrát a v druhom môžete dať na dno vedra alebo kvetináča niekoľko črepov.

Večné kvety milujú slnko a teplo

biele kvety slamený kvet

Výsev a starostlivosť

Aj keď je slamový kvet jednou z najľahších a najnáročnejších na starostlivosť, pri starostlivosti oň by ste mali zvážiť niekoľko vecí. Jednou z najdôležitejších vecí je chrániť rastliny pred mrazom. V zásade to máte dovolené pred Ľadoví svätci neprepravujte vonku. Len od polovice mája sú večné kvety vonku v bezpečí. Na druhej strane, v dome alebo v skleníku môžete začať ťahať vpred oveľa skôr. Semená by ste mali pokryť iba trochou zeminy a zalievať striedmo. Pokiaľ je to možné, udržujte teplotu klíčenia 18 stupňov Celzia. Ak nemáte čas alebo chuť uprednostniť slamený kvet, môžete si zaobstarať aj sadenice alebo mladé rastlinky z kvetinárstva a zasadiť ich do záhonu po poslednom jarnom mraze.

Zaistite, aby boli semená dobrej kvality

semená slamy

Zalievajte kvety skôr striedmo. Vyhnite sa premokreniu, ale v žiadnom prípade ho nenechajte vyschnúť. Pri hnojení to nesmiete preháňať a svoje večné kvety prihnojujte zľahka organickým kompostom alebo hnojivom maximálne každé tri mesiace. Pri výseve večných kvetov je vhodné ich zasadiť do vzdialenosti asi 30 cm, aby sa mohli optimálne vyvíjať.

Mladé rastlinky, ktoré môžete zasadiť priamo do záhona

sejba kvetov slamy helichrysum

Niektorý mulč z kôry pomôže udržať vlhkosť okolo kvetov dlhšie

slamový kvet ružové kvety v kvetináči

Sušenie slameného kvetu

Ako už bolo spomenuté, farbu slamového kvetu si môžete vychutnať doma nielen v lete, ale aj v chladnom období. Nie nadarmo je možné tieto kvety vidieť vo väčšine aranžmánov a predovšetkým ako sušené kvety vo vlastných štyroch stenách. To znamená, že veľmi jednoducho a efektívne sa dajú vyčarovať atmosférické dekorácie na stôl, ako aj všetky dekorácie na dvere či steny.

Všestranný v sviežich farbách

oranžové kvety slamový kvet

Extra tip:

Najlepšie je rezať kvety, keď sú ešte napoly. Budete sa čudovať, že sa tieto otvárajú počas procesu sušenia akoby neviditeľnou rukou. Kvety získajú svoje krásne farby a sú tiež trvácne. Na sušenie sa najlepšie hodia dobre vetrané a chladné miestnosti. Rezané kvety zaveste jednotlivo alebo do tenších kytíc hore nohami a nenechávajte ich na priamom slnku.

Vyrobte si vence na dvere zo sušených kvetov

drotár jesenná dekorácia slamený kvetinový veniec

Čerstvý alebo suchý, slamový kvet nás jednoducho dokázal znova a znova infikovať svojou radosťou a robustnosťou a navodiť veselšiu atmosféru v záhrade, na balkóne alebo v obývačke. Teraz je presne ten správny čas, kedy začať pestovať večné kvety v záhrade a potom ich v máji presadiť vonku.

Každý rok znova objavte nádherný večný kvet!

večné červené kvety helichrysum

Večné kvety sú tiež niektoré z najobľúbenejších rastlín vhodných pre včely

včela priateľské kvety slamený kvet

Sú vhodné pre každý typ kvetinovej dekorácie

dekorácia s kvetmi slamový kvet

Rovnako ako pre elegantné a rustikálne kytice

tmavofialové kvety kytica slamy

slamený kvet krásna kytica

Jednoducho čistá kvetinová sila!

rôzne odrody kvetu slamy helichrysum

slamový kvet biele kvety

slamený kvet krásne kvety

fialové kvety večný kvet

slamový kvet žlté kvety