Vistéria – pestujte v záhrade svieže kvetinové úpravy

Mnoho hobby záhradníkov a milovníkov kvetov sa cíti trochu zahltení jedinou popínavou rastlinou. Ich svieže kvety vyžadujú starostlivosť a vyžadujú si čas. Ale ak ste skutočným fanúšikom prirodzenej milosti v záhrade, nemali by ste sa nechať odradiť trochou práce vonku! Ale naopak! Ukážte vysoký estetický zmysel a vznešený štýl kultiváciou vistárie vo vašej záhrade. Aby sme vám s týmto projektom pomohli, chceli by sme vám dnes poskytnúť niekoľko tipov na starostlivosť a zaujímavé a užitočné informácie o tejto nádhernej okrasnej rastline. Zostaňte s tým a naučte sa veľa zaujímavých faktov o vistárii!

Vistéria premieňa pergoly alebo terasy na skutočné more kvetov

záhradné rastliny s popínavými rastlinami zdobia vistériu

Nápadná rastlina pôvodne pochádza z východnej Ázie a oblastí na východnom pobreží Severnej Ameriky. Dnes je v Európe rozšírený, najmä v teplejších oblastiach. Vistéria je stále známa pod menami Wisterie a Glyzine. Zvyčajný nemecký názov “wisteria” platí perfektne a hovorí to veľmi jasne – rastlina nám predstavuje svoje krásne modré kvety a umožňuje nám ponoriť sa do tohto mora prírodných krás každý rok v máji.

Bujné kvetinové zväzky môžu mať stále bielu, ružovú a purpurovú farbu. Vistéria je v skutočnosti robustný, 8 metrov vysoký popínavý ker, ktorý šplhá po stenách a záhradných plotoch, vinie sa okolo pergol, ružových oblúkov alebo mreží a dvíha sa hore, pretože sa vždy snaží ísť za svetlom. Preto musíte svoje umiestnenie v záhrade vyberať veľmi starostlivo.

Vistéria môže kvôli svojmu silnému rastu prerásť čokoľvek a dokonca spôsobiť škodu

záhradné rastliny zdobia vchod vistáriou

Kde je najlepšie umiestnenie vistárie v záhrade?

Vistéria je typickou popínavou rastlinou, ale silne rastie a vytvára veľa drevnej a listovej hmoty. Preto vám odborníci radia, aby ste svoje umiestnenie v záhrade poriadne zvážili a naplánovali. Nenechajte vistériu vyliezť na fasádu domu, pretože v priebehu rokov môže poškodiť stenu domu. Vistáriu je lepšie zasadiť ďalej od zvodov, žľabov a hromozvodov, pretože rastlina sa rozlieha, vyvíja dlhé výhonky a môže spôsobiť určité škody priamo v dome. Potrebuje stabilné lezecké pomôcky pripevnené najmenej 2 m od domu, aby správne rástlo a každoročne vám predstavovalo svoje kvety..

Vistéria si vyžaduje veľa starostlivosti

vistárie a horolezecké pomôcky zdobia vonkajší priestor

Ako sa starať o vistáriu?

Vistéria je mrazuvzdorná, ale miluje teplo. Nájdite v záhrade slnečné miesto pre tento popínavý ker; v čiastočnom tieni nemôže úplne odhaliť svoje nádherné kvetinové zväzky. Vistéria na tmavom mieste vôbec nekvitne. Má rád humóznu, vápenatú a dobre priepustnú pôdu, treba sa vyhýbať premokreniu. Zalievajte mierne a počas vegetačného obdobia budete musieť pôdu pravidelne hnojiť a mulčovať. Takto nevyschne a popínavá rastlina sa rýchlo vyvíja. Je nevyhnutné zdôrazniť, že s vistáriou musíte byť trpezliví. V prvých rokoch po výsadbe nekvitne, ale vyžaduje si starostlivosť. Pravidelný strih je nutnosťou, dokonca aj v tomto vegetačnom období!

Vistéria sa musí strihať najmenej dvakrát ročne

Pestovanie záhradných rastlín vistárie v záhrade

Kedy musíte rozrezať vistériu??

Veľkou otázkou pri starostlivosti o túto nádhernú okrasnú rastlinu je pravidelné prerezávanie. To je pre túto popínavú rastlinu nevyhnutné, inak bude rásť divoko. Počítajte s dvoma rezmi za rok – raz v lete a druhýkrát v zime. Odborníci vo všeobecnosti hovoria: „Čím silnejší je rez, tým viac kvetov“. Dva mesiace po odkvitnutí, t. J. V auguste, je potrebné všetky bočné výhonky skrátiť na 30 až 50 cm. To obmedzuje šírenie popínavej rastliny a podporuje tvorbu mnohých krátkych kvitnúcich výhonkov. Druhý rez je potrebné vykonať v mrazivom zimnom dni. Odrastené výhonky sa režú späť na dva až tri púčiky. Zimný rez je jednoduchší, pretože bez bujných listov máte lepší prehľad a môžete popínavú rastlinu tvarovať. O rok môže byť potrebné aj omladenie alebo rodičovské škrty.

Prerezávanie vo vistárii je nevyhnutné

wisteria vo fialovej záhrade nápady s krásnymi rastlinami

Viac zaujímavých informácií o vistárii

  • Na celom svete je veľa krásnych druhov vistárií. U nás existujú hlavne dve odrody – čínska (Wisteria sinensis) a japonská vistéria (Wisteria floribund). Obdivujte kvety týchto popínavých rastlín a v nasledujúcom videu sa dozviete niečo o rozdieloch medzi týmito dvoma známymi druhmi

  • Vistéria je robustná, silne zarastená popínavá rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 15 m. Niektoré dosahujú aj výšku 30 m.
  • Vistéria kvitne dvakrát ročne – prvý kvet je od apríla a druhý rozkvet prebieha v auguste.
  • Tento popínavý ker je robustný a odolný, ale v závislosti od klimatických podmienok sa odporúča vhodná zimná ochrana.
  • Vistárie sa môžu množiť odrezkami, platinami, štepením a výsevom. Rastlina rýchlo rastie, ale po prvý raz zakvitne až asi 10 rokov po výsadbe.
  • Vistéria je robustná a menej náchylná na choroby a škodcov.
  • Pozor! Vistéria je jedovatá! Všetky jeho časti obsahujú alkaloidy, ale semená a lusky sú obzvlášť jedovaté! Tieto môžu u detí spôsobiť vracanie, hnačku a žalúdočnú nevoľnosť.
  • Krásna popínavá rastlina je tiež jedovatá pre zvieratá, najmä kone, zajace, králiky, škrečky, morčatá a vtáky môžu vykazovať rovnaké príznaky ako ľudia..

Vistéria alebo vistéria sú rozhodne náročné na údržbu

vistérie zdobia fasádu domu

 Krásne, ale jedovaté!

záhradné rastliny vistéria dodávajú záhrade viac šarmu

Ak o vistáriu nie je patrične postarané, môže sa široko šíriť a nekontrolovane rásť

modrý dážď, aby ním skrášlil vchod do domu

pestujte vistériu vo vlastnej záhrade

záhradné rastliny zdobia záhradný plot vistériou

wisteria a pergola nádherné nápady na záhradu s rastlinami