Voňavé ruže zdobia záhradu od konca mája

Nie nadarmo ruža nesie krásnu prezývku – králi kvetov, pretože patrí k najveľkolepejším okrasným rastlinám, ktoré zdobia záhradu celé leto. Či už ide o kríky, kríky, záhony alebo kvetináče, väčšina druhov ruží vyžaruje očarujúcu vôňu, vďaka ktorej sa nám sníva o tých najkrajších veciach v živote a ktorá rozmaznáva zmysly. Ruže nám ponúkajú takmer neobmedzené možnosti dizajnu, vytvárať skutočné ostrovy rozkvitnutých kvetov vo vlastnej záhrade alebo si vonku užiť skutočné pútadlá. Kráľovná kvetov je so svojou veľkou rozmanitosťou odrôd nekonečnou témou, v ktorej sa dá zaoberať mnohými aspektmi chovu ruží. V dvoch na seba nadväzujúcich článkoch vám chceme priblížiť svet ruží a trochu pozdvihnúť rúško tajomstiev starostlivosti o ruže. Môžete sa presvedčiť, že o väčšinu odrôd týchto prírodných krás je ľahké sa starať, ale majú obrovský dekoratívny potenciál.

Na pôvod a symboliku ruží sme sa už pýtali v inom článku, dnes sa bližšie pozrieme na rôzne druhy ruží a ich starostlivosť. Ak ste skutočným milovníkom ruží, potom ste na správnom mieste. Pretože tu je veľa zaujímavých informácií o Kráľovnej kvetov ……

 Ruža je považovaná za najkrajšiu okrasnú rastlinu v záhrade

ruže očarujúca ozdoba záhradného plotu

Pravdepodobne ste už čítali, že vo vašej záhrade a v parkoch sa viac ako 2000 rokov šľachtilo, krížilo a pestuje mnoho odrôd ruže a to všetko sa robí znova a znova s ​​cieľom urobiť tieto záhradné krásy ešte dokonalejšími a elegantnejšími. . Dnes môžu všetci milovníci ruží obdivovať nádheru viac ako 30 000 odrôd ruží a vybrať si spomedzi nich rôzne farby a vône kvetov, formy rastu a návrhy pre svoju vlastnú záhradu..

Existujú hybridy, ktoré nás nechávajú bez slova svojou nádherou a vôňou, ukazujú mimoriadnu škálu farieb, kde sa paleta pohybuje od bielej po ružovú a tmavočervenú až po čiernu. Môžete sa dozvedieť viac o klasifikácii ruží podľa farby tu čítať.

Popínavé odrody sú rovnako obľúbené ako pôdny pokryv, tie, ktoré zdobia záhradnú stenu, a tie, ktoré zdobia mreže z ruží. Pozývame vás, aby ste sa ponorili do sveta ruží a zhromaždili ďalšie informácie o týchto jedinečných okrasných rastlinách v záhrade. V nasledujúcom texte chceme predstaviť tri dôležité a rozšírené skupiny ruží v závislosti od ich vzhľadu, a to záhonové, popínavé a kríkové ruže. Ponúkame vám tiež užitočné tipy na starostlivosť, aby ste si celé mesiace mohli užívať rozmanitosť farieb a vôňu ruží vo svojom vonkajšom areáli. Totiž od konca mája do neskorej jesene …..

 Ruža je kráľovnou na záhone

ruže kríkové ruže kráľovná kvetov ako ozdoba na dvore

Kvetinové ruže a starostlivosť o ne

Jedná sa o pomerne modernú skupinu ruží, ktorá je obzvlášť obľúbená u amatérskych záhradníkov. Posteľové ruže rastú huňaté, sú vysoké asi po kolená a rovnako úspešne zdobia malé záhrady, ale aj veľké parky. Prekvapujú svojou rozmanitosťou farieb, tu ste mohli nájsť odrody od bielej po krvavočervenú. Majú tiež najrozmanitejšie tvary kvetov – často je možné vidieť veľmi odlišné kvety, napríklad veľké i malé, sférické a ploché, dvojité a jednoduché. Viac zaujímavých informácií môžete získať v najbližšom kvetinárstve alebo vo svojom kvetinárstve, tu chceme pomenovať niekoľko typických odrôd posteľných ruží. Tento zoznam obsahuje „Lions Rose“, „Tequila 2003“, „Neon“ a „Rotilia“, „Yellow Meilove“, „Innocencia“, ale aj tepelne odolné klasiky „Friesia“ a Bonica82 „. Mali by sme tiež spomenúť odrody odolné voči dažďu „Red Leonardo de Vinci“, „Rosenfee“ a „Goldelse“. Odrody „Marie Curie“, „Margaret Merril“ a „Friesia“ vydávajú príjemnú vôňu.

Tipy na starostlivosť o posteľné ruže:

– Záhonové ruže obľubujú slnečné stanovištia, pár odrodám môže dobre prospievať aj v polotieni.

– Zvolené miesto by malo byť vzdušné, ale v žiadnom prípade nie prievan.

– Pôda musí byť bohatá na živiny, dobre odvodnená a stredne ťažká.

– Posteľové ruže treba strihať každý rok, najlepšie na jar. Niektoré odrody v lete veľmi intenzívne kvitnú, tie potom treba aj rezať.

– Neustále odstraňujte alebo odrežte odumreté výhonky.

 Každoročné prerezávanie ruží je pre ich rast a kvitnutie nevyhnutné

ruže Marie Curie v oranžovej farbe

Popínavé ruže

Ako naznačuje jeho názov, drevený alebo kovový rám je absolútnou nevyhnutnosťou, aby popínavé ruže správne rástli. Táto skupina ruží môže šplhať aj po stenách alebo záhradných plotoch, kde sú lezecké pomôcky. Napriek tomu, že sa popínavé ruže veľmi líšia farbou, rytmom kvitnutia a formou rastu, dá sa bezpečne povedať – sú perfektné na ozelenenie plotov, pergol, altánkov a celých múrov domu. V posledných rokoch sú takzvané hybridné čaje veľmi obľúbené, pretože rastú veľmi bohato a rýchlo. Typickými, častejšie kvitnúcimi odrodami popínavých ruží sú „Compassion“ a Bienvenue „, pričom medzi kedysi kvitnúce odrody patria„ Bobby James “,„ Wedding Day “a„ Paul Noel “. Spomenúť treba aj známe odrody Liana Rose, Rambler Metanoia, Rambler Indigoletta a ďalšie. Ich kvety sú sfarbené do bielej, žltej, oranžovej, červenej a dokonca aj modrej farby, čo je v skutočnosti vzácnosť.

Tipy na starostlivosť o popínavé ruže:

– Dávate prednosť svetlým a slnečným miestam;

– Popínavé ruže treba prvé tri roky pravidelne polievať. Hnojenie stačí raz v lete;

– staré a vyschnuté výhonky sa režú, odumreté kvety sa odstránia;

– Predovšetkým spodnú časť popínavých ruží je potrebné chrániť pred mrazom a v zime príliš nízkymi teplotami. Na tento účel použite nejakú netkanú textíliu alebo staré listy

 Odrody ruží sú rozmanité

ruže popínavé ruže na dvore

Krovinové ruže

Ak nemáte čas starať sa o ruže, ale napriek tomu chcete obdivovať tieto nádherné okrasné rastliny vo svojej vlastnej záhrade, môžeme vám odporučiť kríkové ruže. Jedná sa o obzvlášť dynamické odrody ruží, ktoré rastú najmenej 1,50 m na výšku. Niektoré odrody môžu dosiahnuť výšku 3 až 3,5 m. Krovinové ruže vás budú potešiť celé leto až do neskorej jesene svojimi nádhernými kvetmi a silnou vôňou. Sú mrazuvzdorné a robustné. Tieto odrody prospievajú na svetlom, slnečnom mieste a vyžadujú pravidelné prerezávanie, najlepšie na jar. To stimuluje ich rast. Klasickými odrodami kríkových ruží sú: Lichtkönigin Lucia, Johannes Rau, Tascaria, Julia Renaissance a Certinia.

 Krovinové ruže sú v záhrade vždy skutočným pútačom pozornosti

ruže Bonica vo svetlo ružovej farbe

Tipy na starostlivosť o kríkové ruže:

– Ružovým kríkom vyberte slnečné a vzdušné miesto.

– Tieto odrody nikdy nevysádzajte pod stromy, pretože kríkové ruže vyžadujú veľa slnečného svetla a tepla.

– Tieto kríkové ruže vysaďte do skupín po troch alebo 0,70 m od seba.

– Ruže dobre zaistite vodou a hnojivami.

– Chráňte okrasné rastliny pred škodcami a chorobami.

– Prerezávanie ruží na jar je tu opäť nutnosťou.

– Krovinové ruže je možné aj zastrihnúť, aby sa dosiahli lepšie rastové formy. Ale to nie je povinné.

Náš tip navyše: Pri nákupe odrezkov z ruží sa uistite, že požadovaný druh ruže nie je náchylný na choroby alebo je už poškodený. V opačnom prípade vám prajeme veľa zábavy s starostlivosťou o ruže a nezabudnuteľné chvíle vonku vo vašej záhrade plnej ružovej vône!

ruže ako ozdoba fasády domu

ruže navrhujú záhradu s ružami

odrody ruže kríkové ruže v záhrade v jemných farbách

ruža kráľovná kvetov krásna dekorácia

odrody ruží a ošetrujúce ruže

Odrody ružových ruží popínavé ruže v záhrade

ruže popínavé ruže skrášľujú záhradu