Vytvorte tienistú záhradu s tropickými rastlinami

tieň záhrada tropický pestovanie nápad nápad

Vytvorte tieňovú záhradu s tropickými rastlinami

V horúcich letných dňoch je tieňová záhrada najobľúbenejším miestom pre tých, ktorí žijú v trópoch. Tropické rastliny sú svetlé a živé ako slnečné kvetinové záhony a ich prekvapivý počet bude dobre fungovať aj v tienistých oblastiach vašej záhrady. Tu je niekoľko tipov, ako oživiť najtemnejšie zákutia záhrady.

Rozjasnite žiarovky tropických kvetov

Tienistá záhrada s tropickými rastlinami vytvára originálny dizajn pre kvety

Kultivovaná kaladia (Caladium spp) a zázvor pestrý (Alpinia zerumbet) sú dobrým príkladom toho, ako sezónne tropické rastliny môžu rozjasniť tmavé škvrny vo vašej záhrade. Tu sa cibuľovité rastliny zmiešajú s inými rastlinami s jemnými listami.

Cibuľky tropických kvetov je možné vysádzať v lete, ale musia byť odstránené pred prvým mrazom. Mali by byť skladované na suchom mieste do budúcej jari, ako sú červy, strúhaný papier alebo rašelinový mach. V teplejších oblastiach by ste ich mohli skúsiť nechať v zime na zemi, ale s dostatkom slamenej strechy.

Vyveďte izbové rastliny von

Tienistá záhrada s tropickými rastlinami vytvára rozmanité druhy rastlín

Tieto neodolateľné bromélie (Alcantarea imperialis) a stromové papradie (Cyathea cooperi) nie sú zaznamenané na Havaji, ale v Seattli. Jedná sa o etapu navrhnutú krajinnou architektúrou AHBH s tropickými rastlinami v keramických urnách v rôznych výškach uprostred jemnej zelene, ktoré je možné pred prvým mrazom ľahko rozobrať.

Tento vzhľad je možné ľahko napodobniť, ak dávate pozor, aby listy nespálili. Izbové rastliny majú radi čerstvú dažďovú vodu a vlhkosť, ktoré získavajú v záhrade, a budete prekvapení exotickým prostredím.

Premiestnite trávu s prízemnou vegetáciou odolnou voči tieňom

Tienistá záhrada s tropickými rastlinami vytvára bielu lavičku

Trávnikovým trávam môže byť ťažké prekvitať v tieni, ale prízemná vegetácia nenáročná na údržbu kombinovaná so stupňovitými kameňmi je vynikajúcou alternatívou. Jeho sýto zelené listy s jemnou textúrou sú ideálnym pozadím pre odvážne a listové tropické rastliny.

Mondo tráva (Ophiopogon japonicas) na tomto obrázku je skvelou alternatívou trávnikovej trávy v tienistých rohoch a v teplejších oblastiach zostáva zelená. Liriope (Liriope muscari) a papraď sú tiež dobrou voľbou pre pôdny kryt s jemnou textúrou.

Urobte boky záhrady lákavými. Často sa prehliadajú ako oblasti s menším potenciálom a používajú sa na odpadkové koše, hromady kompostu a iné škaredé veci. Ešte krutejšie môžu pôsobiť bočné záhrady v tieni.

Pestovanie žiaroviek tropických kvetov

Tieniaca záhrada s tropickými rastlinami vytvára chodník pre chodníky

Aby boli veci zaujímavé, pestujte žiarovky tropických kvetov ako slonie uši (Colocasia a Alocasia) alebo zimný spánok (Zingiber zerumbet) s jasne červenými kužeľmi na vysokých stonkách na konci leta a na jeseň..

Využite malé plochy

Tienistá záhrada s tropickými rastlinami vytvára vedľa stola drevené posedenie

Najmenšie záhradné oblasti sú často tie, ktoré majú zlé svetlo, susediace steny, stromy alebo vysoké budovy sú v zlom. Taký úzky priestor ako na obrázku je ľahké nastaviť a má vlastnú mikroklímu, ktorá je ideálna pre tropické rastliny.

Pri pestovaní tropických rastlín v malých oblastiach nemusíte dávať do súvislosti príliš veľa rastlín, pretože rýchlo rastú z miestnosti a je potrebné ich odrezať alebo oddeliť, aby záhrada pôsobila útulne. Začnite s vytrvalými vždyzelenými kríkmi a prízemnou vegetáciou ako základňou a pohodlnou spevnenou plochou, aby ste sa vy aj hostia mohli tešiť zo záhrady. Potom urobte akcenty.

Využite textúru

Tieniaca záhrada s dizajnovým mostovým drevom z tropických rastlín

Mnoho záhradníkov používa pre svoju farbu tropické rastliny, ale nenechajte si ujsť dramatické a architektonické textúry. Každá jedna textúra na obrázku pochádza z tropickej rastliny, ale rovnaký efekt je možné dosiahnuť s listnatými rastlinami z tropických zón na rovnakom lôžku..

Filodendron (Philodendron ‘Burle-Marx’) je možné vymeniť za stredne silné rastliny s podobnou textúrou, ako napríklad hosta (Hosta spp), a palmy veľkolisté je možné vymeniť za odolné druhy, ako sú konopné palmy. (Trachycarpus fortune) alebo ihličnaté palmy (Rhapidophyllum hystrix) budú. A okenný list tam? Jeho rezané tvary listov stoja za to, že rastlina sa pestuje v nádobe a v zime sa dá dať doma.

Ovládajte tieň

Kríky vytvárajú tienistú záhradu s tropickými rastlinami

Je veľký rozdiel medzi jemným a vzdušným tieňom živých dubov (Quercus virginiana) na obrázku a zmiešaným svetlom na jednej strane domu, ktoré sa zrazu počas dňa zmení z úplného tieňa na priame slnečné svetlo. Môžete mať tieň s pestovaním nových stromov a viac svetla – s prijatím arboristu, ktorý sa pravidelne stará o vašu záhradu.

Dávajte si pozor na stromy predávané ako rýchlo rastúce. Často trápia vašich majiteľov domov krehkými vetvami, špinavými semenami a inváznymi koreňmi. Je lepšie hľadať stromy, z ktorých sa budete niekoľko rokov tešiť.

Tienistá záhrada s tropickými rastlinami vytvára originálny dizajn pre kvety