Vyvýšené postele a ich výhody pre vás a záhradu

Vyvýšené postele sú medzi amatérskymi záhradkármi stále obľúbenejšie a sú veľmi obľúbené. V posledných rokoch sú rozhodne trendy. Môžete ho použiť na údržbu krásnych záhradných rastlín a urobiť z nich skvelý pútač v záhrade. Je trochu náročnejšie a namáhavejšie navrhnúť malú zeleninovú záhradu na obmedzenej ploche vyvýšeného záhona a dúfať v dobrú úrodu. Ale to je celkom možné. Zeleninová záhrada na vyvýšenom lôžku je nielen praktická, prináša vizuálnu drámu do vášho vonkajšieho priestoru a určite priťahuje mnoho zvedavých pohľadov. To, akú zeleninu tam pestujete a ako ju aranžovať, je ďalšia téma, o ktorej si povieme v nasledujúcom článku. Ale už máme v prvom Články o vyvýšených posteliach ukazuje sa veľa múdrych tipov na ich navrhnutie. Teraz chceme v tomto článku pokračovať a informovať o početných výhodách vyvýšených postelí.

 Vyvýšené postele dodávajú vašej záhrade vizuálnu drámu.

Vyvýšené postele vizuálna dráma zeleninová záhrada

  • Vyvýšené záhony ako zeleninové záhrady sú prospešné pre vaše zdravie

V nasledujúcom texte sa pokúsime zhrnúť hlavné výhody používania vyvýšených záhonov v záhrade. V prvom rade vás upozorňujeme na plusy pre vaše zdravie. Pochopiteľne, tieto nemožno podceňovať.

Vyvýšené záhony môžu byť vysoké až 90 cm, aby ste si pri pestovaní zeleniny nenamáhali chrbát. Nemusíte sa ohýbať ani naťahovať ďaleko dopredu, pretože na zeleninu na vyvýšenom lôžku máte vždy ľahký dosah. Takýmto spôsobom bude nepríjemná bolesť chrbta po namáhavom záhradníctve minulosťou. Navyše prístup k pestovanej zelenine je uľahčený poskytnutím dostatočného voľného priestoru medzi jednotlivými vyvýšenými záhonmi. Vďaka jednoduchšiemu prístupu a menšej bolesti si budete môcť lepšie vychutnať prácu pri výsadbe, ošetrovaní a zbere zeleninových náplastí.

Konštrukciu vyvýšených postelí si múdro naplánujte vopred

Pripravte vyvýšené postele, postavte, určte výšku

Extra tip: Postavte si záhony so zeleninovou záhradou tak, aby boli aspoň 30 cm vysoké. Keď sú steny murované a trochu pod bokmi, môžete sedieť na okrajoch a pracovať s podlahou. Zrelú zeleninu môžete zbierať aj pri zbere bez toho, aby ste sa museli vôbec ohýbať.

Môžete tu dokonca sedieť a zbierať zrelé paradajky.

Paradajková zeleninová záhrada

  • Aké výhody prinášajú vyvýšené záhony vašej zeleninovej záhrade?

Keď hovoríme o vyvýšených záhonoch v zeleninovej záhrade, chceme vám dať jasnú predstavu o tom, ako a do akej miery z nich môžete ťažiť. Výhody vyvýšených záhonov pre vašu zeleninovú záhradu sú uvedené v niekoľkých nasledujúcich bodoch.

 Zeleninová záhrada vo vyvýšených záhonoch má mnoho výhod.

Postavte si vlastné vyvýšené záhradné postele

  • Zelenina rastie dlhšie na vyvýšených záhonoch

Pôda vo vyšších plochách zeleniny sa na jar zahrieva skôr ako okolitá pôda v záhrade. Má tiež tendenciu rýchlejšie schnúť. Z tohto dôvodu je možné rastliny v chladnom období stále pestovať na vyvýšenom lôžku. Predĺžite tým svoje vegetačné obdobie, čo znamená, že na jeseň môžete mať neskorší zber.

Extra tip: Najlepšie je vybrať si zeleninu a plodiny, ktoré budú odolávať chladu na jar alebo neskorú jeseň a budete mať úspešnú úrodu v zeleninových náplastiach.

 Na vyvýšených záhonoch môžete mať celé leto čerstvú zeleninu

Vyvýšené postele

  • Prekonanie nevýhod zlých pôd

Vyššie zeleninové škvrny sú odpoveďou, keď máte piesočnatú alebo hlinitú pôdu. Namiesto toho, aby sme sa neustále pokúšali zlepšovať chudobnú zmes pôdy so substrátom a kompostom, stačí naplniť záhradné záhony kvalitnou ornicou a začať záhradkárčiť..

Kvalitná ornica je vo vyvýšenom lôžku nevyhnutnosťou

Vyvýšené záhony kvalitná ornica dôležitá pre zeleninu

Pôda bohatá na živiny môže zlepšiť vaše vyvýšené záhony zeleniny. To znamená menej úsilia pre rastliny a menej frustrácie pre hobby záhradníka. Aby bola pôda v zeleninových plátoch zdravá, pridávajte do nej kompost a ďalšie organické látky.

 Pôdu vo vyvýšených záhonoch pravidelne obohacujte a tešte sa z dobrej úrody.

Zeleninová záhrada s vyvýšeným lôžkom

  • Odstráňte burinu

Akonáhle sú vaše vyvýšené záhony zeleniny naplnené čerstvou pôdou, pokryte povrch vrstvou alebo dvoma mulčmi. To znižuje rast všetkých burín a chráni pôdnu vlhkosť vo vašich vyvýšených záhonoch.

 Burina nemôže rásť vo vyvýšených záhonoch.

Udržiavajúc vyvýšené záhony, nerastie tam žiadna burina

  • Udržujte škodcov mimo vyvýšeného lôžka

V každej záhrade môžu zvieratá ako králiky a krtky pokaziť vašu zeleninu. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť škodcov vo vašej záhrade. Šikovný spôsob, ako ich udržať mimo zeleninovej záhrady, sú vyvýšené záhony. Navrhnite a postavte vyvýšené záhony zeleninovej záhrady vysoké najmenej štyri stopy, aby sa k nim škodcovia nedostali. Títo votrelci sú odradení výškou zeleninových škvŕn a nemôžu dosiahnuť zber.

Do tejto vyvýšenej postele nemôžu vstúpiť škodcovia alebo malé zvieratá

Žiadni škodcovia vo vyvýšených posteliach

  • Dosiahnite väčšiu estetiku vonku s vyvýšenými posteľami

V neposlednom rade sa chceme porozprávať o estetických výhodách, ktoré vyvýšené záhony prinášajú vašej zeleninovej záhrade. V prvom rade vo vyvýšenej posteli nemáte burinu. Trávnaté trávy, ktoré tvoria osvedčené koreňové systémy, často napadnú zeleninovú záhradu na prízemí a stanú sa vážnou burinou. Ak máte zeleninovú záhradu vo vyvýšených záhonoch, neďaleký trávnik sa nemôže rozšíriť do vašej zeleninovej plodiny, a tak je možné udržiavať zdravú a stále rastúcu zeleninovú záhradu vo vyvýšenom lôžku..

 Burina tu nerastie.

Vyvýšené záhony tu nerastú

Cesty medzi zeleninovými plochami môžete tiež zasypať pieskom alebo mulčovaním, aby vaše nohy zostali vždy čisté, bez ohľadu na vonkajšie počasie. Potrebujete hrsť petržlenu alebo bazalky na prípravu večere? Žiadny problém, čerstvé bylinky sú pripravené na vyvýšenom lôžku a dajú sa rýchlo zbierať. Vaše nohy zostanú čisté, rovnako tak aj vaše ruky a môžete sa vrátiť k kuchárovi.

 Kde je poriadok, tam je aj čistota.

Vyvýšené postele, aby čistota zeleninová záhrada

Do svojho vonkajšieho priestoru môžete priniesť novú estetiku pomocou krásnych a vzorovaných malých alebo väčších vyvýšených postelí usporiadaných v radoch. Všetko vo vašej zeleninovej záhrade je prehľadné, vy perfektne viete, čo sa kde nachádza a tiež môžete z diaľky vidieť jednotlivé druhy zeleniny. Na vyvýšených záhonoch máte na malej ploche vizuálne najpríťažlivejšiu zeleninovú záhradu. Ukáže vám to vaše schopnosti hobby záhradníka a váš veľký zmysel pre estetiku. Koniec koncov, vaši susedia budú vašu zeleninovú záhradu s vyvýšeným lôžkom len obdivovať alebo ju pravdepodobne chcú napodobniť. kto vie?

Nepríjemné bolesti chrbta budú minulosťou! Teraz sú vyvýšené záhony v zeleninovej záhrade!

vyvýšené postele-postaviť-si-vyvýšené postele

 Z týchto malých vyvýšených postelí môžete len ťažiť.

Malé vyvýšené postele majú veľký efekt Vytvorte si zeleninovú záhradu

 Čo pestujete vo vyvýšených záhonoch, je len na vás.

Na vyvýšených záhonoch pestujte rôzne druhy zeleniny

A v neposlednom rade vyvýšené záhony zatraktívnia vašu záhradu

Vďaka zeleninovým záhradám sú vyvýšené záhony atraktívne