Záhradný dizajn – ako správne udržiavať ružovú záhradu

ružová záhrada sa správne stará o biele kvety ruží

Dokonalá starostlivosť o vašu ružovú záhradu

 Máte radi ruže? – S našimi tipmi môžu vo vašom okolí rásť tie najkrajšie ruže! Verte nám, riaďte sa našimi radami!

 Dve najdôležitejšie veci, ktoré budete potrebovať na začiatku práce s ružami, sú zaistiť, aby sa im darilo v správnych podmienkach pestovania a aby ste ich správne vysádzali.

Všetky ruže rastú najlepšie na plnom slnku – o ružovú záhradu sa náležite starajte

ružová záhrada správne sa starajúca o ružovú príjemnú jar

Všetky ruže rastú najlepšie na plnom slnku, na vlhkej, dobre priepustnej pôde, ktorá je bohatá na organické látky. Zaistite, aby vaše ruže dostali aspoň šesť hodín priameho slnečného svetla denne. Ak dostanú menej svetla, rastliny nebudú kvitnúť dobre a budú náchylnejšie na škodcov a choroby.

Aj keď niektoré ruže majú radi tieň lepšie ako iné odrody, ružiam sa nedarí na tienistých miestach.

Zaistite, aby vaše ruže dostali aspoň šesť hodín priameho slnečného svetla denne

 ružová záhrada správne sa starajúca o ružové príjemné plotové dvere

Pestovanie ruží

Ruže s holými koreňmi je možné kúpiť na jar. Jednoducho sú zabalené ako séria koreňov do rašeliníka alebo podobného materiálu, ktorý dobre drží vlhkosť. Najlepšie by bolo kúpiť holé korene, keď spia alebo práve začínajú rásť.

Ruže vysadené v nádobách sú zvyčajne o niečo drahšie ako ruže s holými koreňmi, ale pestujú sa jednoduchšie. Stačí vykopať asi dvakrát tak veľkú jamku, ale nie hlbšiu ako ružový kvetináč. Vyberte ružu z nádoby a uvoľnite korene. Rozložte ich, keď spolu vyrastú v kruhu okolo koreňového balu. Korene vložte do zeme a navrch a dookola dajte trochu zeminy a potom môžete novo zasadenú kvetinu poliať! Pestovanie ruží je také jednoduché!

 Starajte sa o ruže v zimeružová záhrada správne sa starajúca o bielu zimu

Ďalšie tipy na pestovanie ruží:

Potom, čo vyrastiete, zaistite, aby ste svoje ruže dobre zalievali. Zvlášť ak ruže vysádzate v lete, existuje riziko, že ruže v prvých týždňoch po pestovaní vyschnú. Preto položte na zem okolo stoniek ruží 5-7,5 cm hrubú vrstvu mulča. To pomáha pôde udržať vlhkosť a zároveň zabraňuje rastu burín. To môže tiež pôsobiť ako bariéra pre choroby prenášané pôdou, ktoré sa potom rozšíria do listov.

 Rezanie ruží

Správna údržba ružovej záhrady Rezanie bielych ruží

Ruže pravidelne strihajte, budú však svieže, zdravé a plné kvetu! Väčšina záhradníkov strihá svoje ruže na jar, tesne pred tým, ako sa rastliny začnú stavať. Pri strihaní ruží sa musíte uistiť, že vzduch môže voľne prúdiť cez rastlinu.Jak na to – je to veľmi jednoduché: nenechávajte žiadne odumreté konáre ani malé slabé paličky!

Vystrihnite uschnuté kvety!

ružová záhrada správna starostlivosť o prevenciu bielych ruží

Vytrhávanie uschnutých kvetov neznie dobre, ale to znamená odrezať vyblednuté kvety – vaše ruže budú lepšie vyzerať, tiež pomôže predchádzať chorobám a potom povzbudí ruže, aby naďalej kvitli..

Zalievanie ruží

ružová záhrada sa správne stará o zalievanie bielych ruží

Väčšina odrôd ruží nie je veľmi odolná voči suchu, preto ich pravidelne hydratujte, aby boli zdravé a kvitnúce. Platí tu pravidlo: ruže uprednostňujú asi centimeter vody za týždeň. Ale to znie trochu zavádzajúco. Je dôležité, aby ste zavlažovali, aby voda siahala hlboko, ku koreňom, kde zostane dlhšie vlhká. Použite zavlažovaciu hadicu, aby boli vaše ruže zdravé! Hadica presakuje vodu do zeme priamo pri koreňoch ruží. Listy zostanú suché, takže vaše ruže odolajú mnohým chorobám.

 Výživa rastlín – hnojivá

ružová záhrada správne sa starajúca o biele ruže nápad

Ak je vaša záhrada požehnaná bohatou pôdou alebo ju pravidelne meníte kompostom alebo inými formami organickej hmoty, pravdepodobne nebudete potrebovať ďalšiu výživu pre svoje rastliny. Ak je však vaša pôda zlá alebo ak vám ruže rastú v nádobách, musíte hnojiť. Hnojivá vám v tomto prípade veľmi pomôžu.

Svieže, voňavé ruže v jemných, svetlých farbách

ružová záhrada správne sa starajúca o ružovú príjemne svieža

Vo väčšine prípadov stačí univerzálne záhradné hnojivo. Postupujte podľa pokynov na obale.

Môžete byť v pokušení použiť viac hnojiva, ako sa odporúča. Nadmerné kŕmenie môže poškodiť korene ruží alebo dokonca zabiť vaše rastliny. Dávajte si tu pozor!

Ruže v nádobách sa nedokážu poriadne nakŕmiť, potom ich musíte kŕmiť dodatočne. Jednoduchým riešením je použiť bylinný roztok. Stačí ho použiť raz alebo dvakrát za sezónu a to stačí, vaše rastliny bude vyživovať celé mesiace.

Nádherná, nádherná ružová záhrada a otvorený drevený altánok    ružová záhrada správne sa starajúca o altánok s ružovými kvetmiJemné, čerstvé oranžové lupene ruží

ružová záhrada sa správne stará o ružovú oranžovú      Biela drevená lavička uprostred ružovej záhrady – tmavočervené a biele kvety

ružová záhrada sa správne stará o banku bielych červených kvetov