Zistite, kedy a ako nakrájať pivonky!

Druhý deň sme uverejnili článok o všeobecných pravidlách prerezávania ruží. Spomenuli sme, že existujú niektoré odrody s vlastnými špecifikami. Pivonky sú téma sama o sebe. Sú obzvlášť obľúbené kvôli nádhernému vzhľadu svojich kvetov. To však nemožno považovať za samozrejmé. Krása týchto kvetov veľmi závisí od toho, ako a kedy nakrájate pivonky. Chcete o tom vedieť viac? Potom sa toho držte a čítajte ďalej!

Pivonky sú jedny z najkrajších kvetov, aké si možno predstaviť

Kvetináč - krásne pivonky

Rôzne druhy pivoniek

Predtým, ako sa vôbec dozviete o prerezávaní pivoniek, známych tiež ako pivonky, je najlepšie dozvedieť sa viac o ich všeobecnej starostlivosti. Nasledujúci článok na našich webových stránkach poskytuje informácie o tejto téme. Najdôležitejšou vecou na prerezávaní je skutočnosť, že existujú dve hlavné skupiny pivoniek.

V závislosti od toho, do ktorého patria, musia byť tiež veľmi odlišne zmenšené. Na jednej strane je trvalka a na strane druhej kríky pivonky. Samozrejme, existuje aj niekoľko obľúbených hybridných kmeňov. S týmito musíte šikovne skombinovať pravidlá.

Na dekoráciu môžete použiť pivonky

veľká kytica pivoniek

Rezané trvalé pivonky

Vytrvalé pivonky rozlišujeme podľa bylinných výhonkov. Na rozdiel od krovinatých pivoniek sa musia rezať každý rok. Najlepší čas na to bude neskorá zima. Čas by mal byť vo februári alebo v marci a je určený v súlade s teplotami príslušného roka. V prípade trvalých pivoniek musia byť všetky výhonky odrezané. To sa musí vykonať minimálne 5 a maximálne 10 cm. Prerezávanie na jeseň by sa malo považovať za absolútnu výnimku. V žiadnom prípade sa to nesmie stať príliš skoro. Pozorujte rastliny a nerežte, kým nie sú všetky ich časti úplne vtiahnuté. Ak striháte vopred, rastlina zostane veľmi chudobná na živiny.

Musíte sa snažiť získať také nádherné, krásne kvety

Pivoňky - veľmi krásne kvety

Kroviny pivonky

Na jednej strane sa o kríky pivonky starajú jednoduchšie ako o trvalky. Veľmi dobre sa vyvíjajú aj bez vonkajšej pomoci. Takýmto spôsobom môžete pomerne ľahko dosiahnuť krásny vzhľad a bez problémov štruktúrovať svoju záhradu, ak ste ich prirodzene použili na správnych miestach. Tieto pivonky je potrebné strihať pomerne zriedka. Zložité je, že sledujete, ako ruže dobre rastú, a zachytíte správny čas. Krovinové pivonky potom musíte odrezať, ak zle utrpeli pod tlakom snehu. Poznáte to podľa krehkého vzhľadu konárov. V takom prípade musíte poškodené výhonky orezať. Ich minimálna výška by sa potom mala pohybovať okolo 30 cm.

Trvalé a krovité pivonky sú rezané veľmi odlišne

Pivonky - krík s obrovskou pivonkou

Musíte si tiež pamätať, že prerezávanie je potrebné vykonávať iba na konci zimy, presnejšie v marci. Na jeseň by ste to nemali robiť, pretože by to pravdepodobne do značnej miery poškodilo rastliny.

Ďalším dôvodom na prerezávanie kríkových pivoniek by bolo zabezpečenie rozvetvenia. Sústreďte sa na tie prízemné výhonky, ktoré majú málo vetiev. Môžete ich skrátiť o polovicu, ale v niektorých prípadoch aj o niečo viac, ak je vetvenie skutočne riedke. Optimálne rozhranie je mierne nad púčikom, približne 5 mm.

Krásne kvety môžu byť také rozmanité!

Pivonky - niekoľko rôznych pivoniek

Postup pre hybridy

Mali by sme orezať hybridné pivonky? Na to potrebujete trochu viac pozornosti. V opačnom prípade platí to isté, čo pre kríky a trvalé pivonky. Pri prerezávaní by ste mali jednoducho vynechať miesta s pevnými výhonkami alebo ich v prípade potreby v marci jednoducho orezať.

Dúfame, že sme vám pomohli postarať sa o vaše pivonky a želáme vám, aby ste si svoju krásnu ružovú záhradu užívali mnoho ďalších rokov..

Vázy s nádhernými pivonkami – ideálne pre vintage a retro dekorácie

Pivoňky - skvelé nápady na kvety

Je to jedna z najobľúbenejších farieb 

Pivonky - niektoré kvety vo váze

Aj takto by mohla vyzerať slávnostná výzdoba pivonkovej záhrady 

Pivoňky pivonky dekorácia záhradného dizajnu

Pivonky sa zvyčajne režú krátko pred začiatkom jari

obrovské kvety pivonky pivonky

So správnou starostlivosťou môžete mať aj takúto záhradu

Kroviny pivonky veľké kríky