Plážová stolička – geniálny nemecký vynález!

Plážové kreslo je geniálny nemecký vynález. Súhlasíš? Robíme. V posledných 125 rokoch sú prútené plážové stoličky súčasťou krajiny nemeckého pobrežia Severného a Baltského mora, rovnako ako samotný piesok. V súčasnej dobe sú prútené plážové stoličky také rozšírené, že ich nájdete aj na dvoroch a v kaviarňach. Ale prečo je tak populárny a ako bola plážová stolička vynájdená? Odpovede na tieto otázky hľadáme nižšie. Zostaň pri tom …

Plážová stolička - geniálny nemecký vynález1

Čo je plážová stolička a ako bola vynájdená?

Všetko to začalo mladým košikárom z Rostocku menom Wilhelm Bartelmann. Hovorí sa, že v roku 1882 prišla do jeho dielne mladá šľachtičná Elfriede von Maltzahn, ktorá trpela reumou, a požiadala ho, aby jej vyrobil kus tkaného nábytku, na ktorý by si mohol sadnúť a užívať si zdravotné výhody čerstvého vzduchu na pláži..

  Tiež by vás malo chrániť pred vetrom a slnkom a samozrejme byť pohodlné.

Plážová stolička - geniálny nemecký vynález3

Wilhelm Bartelmann navrhol jednoduché jednomiestne plážové kreslo. Toto bolo chránené košíkom z prútia a trstiny. Ukázalo sa teda, že dizajn je veľmi jednoduchý a veľmi praktický.

Potom sa hrnuli objednávky na ďalšie plážové stoličky. O rok neskôr Wilhelm Bartelmann navrhol 2-miestne plážové kreslo a predaj bol opäť v plnom prúde.

Skutočný geniálny úder však nasledoval Wilhelmovu manželku Elisabeth Bartelmann. Založila spoločnosť na prenájom známych plážových stoličiek na pláži. Návštevníci pláže by mohli platiť za používanie plážovej stoličky bez toho, aby si robili starosti, čo s ňou budú po dovolenke robiť.

Plážová stolička - geniálny nemecký vynález5

Bartelmann bohužiaľ so svojim pokusom o patent neuspel. V tom čase začalo vyrábať plážové stoličky príliš veľa ďalších výrobcov košov. Vykonali tiež zmeny a vylepšenia, ako sú opierky nôh, lakťové opierky a sklopné operadlá. V 1900 -tych rokoch bola plážová stolička každodennou záležitosťou. Okolo roku 1925 majster tkáč Carl-Martin Harder založil spoločnosť s názvom „Strandkorb“, ktorá vyrábala najobľúbenejšiu plážovú stoličku v Nemecku..

Rozdiel medzi plážovými ležadlami v Baltskom a Severnom mori

Verte či neverte, existujú dva rôzne druhy plážových stoličiek. Baltská verzia má zaoblený vrch a zadnú časť, zatiaľ čo verzia pre Severné more je hranatá.

Plážové ležadlo dnes

Dnešné plážové stoličky majú moderné vybavenie, ktoré si Bartelmann nedokázal predstaviť ani v najdivokejších snoch. Patria sem posuvné stupačky a držiaky časopisov a novín, sklopné stolíky, uložené chladiace boxy, vyhrievané sedadlá, ako aj svetlá a 12-voltové zástrčky, ktoré sú ovládané solárnymi článkami.

Najväčšia zmena prišla zo skutočnosti, že ľudia chceli stále viac priestoru. Plážová stolička je preto dnes navrhnutá o niečo väčšia. Na trhu sú napríklad k dispozícii rôzne modely plážových stoličiek XXL, ktoré sú vhodné pre tri a viac osôb.

Plážová stolička - geniálny nemecký vynález4

Plážové ležadlo v záhrade – prečo nie?

Ďalšou modernou variantou je plážová stolička XXL do záhrady. Pretože sú moderné prútené koše pohodlné a perfektné pre rôzne poveternostné situácie, niektorí záhradníci sa rozhodli umiestniť do svojej záhrady prútené plážové kreslo. Je to však šikovný spôsob, ako naplno využiť váš vonkajší priestor po celý rok. Modernú plážovú stoličku si však môžete vychutnať nielen súkromne. Niektoré vonkajšie reštaurácie a kaviarne sa tiež rozhodujú pre plážové stoličky ako ideálnu možnosť vonkajšieho posedenia za každého počasia. Stará dobrá plážová stolička sa tak dostáva stále viac do centra pozornosti …

A čo si o tom myslíš? Chcete svoju záhradu alebo vonkajší priestor vybaviť pohodlným a praktickým plážovým kreslom?

Plážová stolička - geniálny nemecký vynález2