Skupiny záhradného nábytku a sedenia – aké sú výhody?

Za slnečného počasia radi trávime celý deň vonku. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú záhradu, terasu, verandu alebo dokonca len veľký balkón, môžete sa cítiť skutočne požehnane. Tieto vonkajšie priestory vám umožňujú zažiť prírodu zblízka bez toho, aby ste museli opustiť svoj vlastný domov. V časoch Corony je to samozrejme obzvlášť veľká výhoda. Ale aby sa tieto chvíle oddychu a relaxácie cítili naozaj výnimočne, potrebujete aj praktický a pohodlný záhradný nábytok. Po namáhavom dni v práci alebo po množstve záhradníckych prác si tu môžete pohodlne oddýchnuť a stráviť príjemný čas so svojimi blízkymi. V nasledujúcich riadkoch zistíte, prečo sa oplatí investovať do kvalitného teakového záhradného nábytku a sedacích skupín. Len čítajte ďalej!

Teakový záhradný nábytok a skupiny sedadiel - Aké sú výhody záhradného nábytku z teakového sedenia

Terasový nábytok z teakového dreva ponúka majiteľom domov mnoho výhod

Teak je celosvetovo známy svojou vysokou kvalitou, extrémnou odolnosťou, flexibilitou a všestrannosťou. Je odolný voči extrémnemu teplu a chladu a je odolný voči mnohým chemikáliám a bežným škodcom, ako sú termity a chrobáky. Teak je tiež vynikajúcim izolantom – v letných mesiacoch sa príliš neohrieva, v zime je napriek teplým teplotám pod nulou teplo. S náležitou starostlivosťou môžu teakové výrobky ľahko vydržať viac ako 70 rokov bez hniloby, deformácie, praskania alebo triesok. Pre vysokú kvalitu Skupiny sedadiel z teaku a ďalší záhradný nábytok, tieto vlastnosti sú obzvlášť dôležité.

Teakový záhradný nábytok a skupiny sedadiel - aké sú výhody vonkajšieho sedenia pre celú rodinu

Teak je však rovnako vhodný aj na podlahy, interiérový nábytok, kuchynské dosky, rámy dverí a okien a dekorácie. Je to jeden z najlepších druhov dreva na výrobu jácht a lodí, napríklad na paluby, koľajnice, stožiare, veslá a interiéry..

Vzhľadom na svoju popularitu a vynikajúce vlastnosti nie je prekvapujúce, že teak je tiež jedným z najdrahších druhov dreva na trhu. Od 7. storočia je to skutočný luxusný materiál a obľúbený elita.

Samotný teakový strom, Tectona grandis, je vysoký listnatý strom, ktorý pochádza z tropických lesov južnej a juhovýchodnej Ázie. Patrí do rodiny mäty a rodí biele, silne aromatické kvety, ktoré neskôr prerastú do plodov. Okrem nábytkárskeho priemyslu a stavby lodí sa používa aj teak používa sa aj pri výrobe parfumov.

Záhradný nábytok a sedacie skupiny z teakového dreva - aké sú výhody mladých stromov z tíkovej farmy

Tri úrovne kvality teaku

Na dnešnom trhu nájdete mnoho rôznych druhov teaku. Napriek tomu, že dreviny sú vždy rovnaké, krajina pôvodu, podmienky pestovania a vek vyrúbaného teakového stromu môžu výrazne ovplyvniť kvalitu získaného dreva. Z tohto dôvodu je teak zaradený do troch stupňov kvality. Pred kúpou by ste mali vedieť nasledovné:

Trieda

Teak triedy A je najvyššej kvality. Zberá sa z drieňa, vnútra kmeňa, dospelého stromu vo veku okolo 20 až 30 rokov. Staršie teakové stromy vo veku 50 až 80 rokov poskytujú najlepšie a najdrahšie drevo. Teak triedy A je ľahko rozpoznateľný podľa jednotnej medovo-zlatej farby a lesklého povrchu. Vďaka vysokému obsahu prírodného teakového oleja a gumy je drevo veľmi pružné a ponúka najlepšiu odolnosť voči poveternostným vplyvom a škodcom.

Záhradný nábytok a sedacie skupiny z teakového dreva - aké sú výhody vonkajšieho nábytku z teakového dreva krásne medovo zlaté

B trieda

Teak triedy B sa získava z beľového dreva, vonkajšieho jadra kmeňa pod kôrou, z dospelých stromov. V porovnaní s drieňovým jadrom je výrazne svetlejšej farby a menej lesklý. Má tiež menej teakového oleja a gumy. Aby záhradný nábytok z teaku triedy B vydržal dlhé roky extrémne vonkajšie podmienky, potrebuje pravidelné ošetrovanie špeciálnym prostriedkom na ochranu dreva.

Trieda C.

Teak triedy C sa zbiera z beľového dreva mladých, nezrelých stromov. Neobsahuje takmer žiadny prírodný teakový olej ani gumu, farby sú nerovnomerné a samotné drevo je citeľne jemnejšie. Všetky tieto vlastnosti naznačujú, že nábytok vyrobený z tíku triedy C je úplne nevhodný na vonkajšie použitie.

Teakový záhradný nábytok a sedacie skupiny - aké sú výhody vonkajšieho teakového nábytku

Správna starostlivosť o záhradný nábytok z tíkového dreva

Ako už bolo spomenuté, záhradný nábytok z teakového dreva ľahko odolá extrémnym poveternostným podmienkam. Vysoko kvalitné výrobky to dokonca dokážu s minimálnou údržbou z vašej strany. V priebehu času začne drevo prirodzene zvetrávať a vytvárať vynikajúcu striebornošedú patinu. Toto je čisto kozmetické a nemá negatívny vplyv na trvanlivosť nábytku. Takáto patina nepochybne prispieva k estetike vášho vonkajšieho nábytku.

Ak je však táto patina nežiaduca, môžete oddialiť proces zvetrávania a udržať si medovo-zlatú farbu dlhšie. V takom prípade sa musíte o svoj záhradný nábytok z teaku pravidelne starať. V prvom rade ich vždy udržiavajte čisté. Prach, špinu a škvrny odstráňte špeciálnym odstraňovačom šedín a čistiacim prostriedkom. Potom môžete nábytok ošetrovať teakovým olejom raz za rok. Napriek odolnosti voči poveternostným vplyvom by ste mali všetok záhradný nábytok uchovávať od neskorej jesene do polovice jari na chránenom mieste, napríklad v záhradnej chatke alebo v garáži..

Skupiny záhradného nábytku a sedenia - aké sú výhody záhradnej lavice z tíkového dreva

Aj keď sa záhradný nábytok z teaku zdá na prvý pohľad extrémne drahý, existuje množstvo dobrých dôvodov na jeho kúpu. Teak je extrémne robustný, ľahko sa stará a bude vyzerať ako nový ešte mnoho desaťročí. Preto sa nákup záhradného nábytku z teaku rozhodne oplatí.

Teakový záhradný nábytok a sedacie skupiny - aké sú výhody teakového vonkajšieho nábytku